Ediția: Miercuri 29 Mai 2024. Nr. 6636

CSŞ Olimp – locul I la „Bacău Streetball Challenge“

Concursul de baschet „Bacău Streetball Challenge”, destinat amatorilor de sport și nu numai și organizat în curtea Colegiului Național „Ferdinand I” din Bacău s-a încheiat duminică, iar printre echipele care au urcat pe podium s-au aflat și reprezentanții județului nostru, formațiile CS Olimp și Echipa Rachetă. Fiecare echipă a fost formată din minim trei jucători și o rezervă opțională. Olimp Focșani a fost alcătuită din patru baschetbaliști ai Liceului cu Program Sportiv Focșani: Alin Olaru, Andrei Neguroiu, Vasile Pîrvu și Ionuț Olaru. Echipa LPS-ului a obținut victorii pe linie, și, s-a clasat pe primul loc la categoria juniori. În semifinale, Clubul Sportiv Åžcolar Olimp a trecut la puncte în derby-ul județului Vrancea, 10-9 de Racheta Focșani, iar în ultimul act al competiției, Olimp s-a impus cu 15-9 în fața echipei Kamikaze. A doua formație compusă din baschetba-liști de la LPS a fost Echipa Racheta și a fost formată din Ionuț Mirea, Sorin Seciu, Darius Chircă și Dragoș Mihalcea, grupare care a ajuns până în fazele finale ale întrecerii și s-a clasat pe locul 3. În finala mică a competiției, Racheta s-a impus cu 14-10 în fața echipei GoodFellas din Bacău. Turneul a fost organizat de Asociațiile Surf the Earth Project – STEP și Divanul AdBlog, în partene-riat cu Primăria Bacău și a reunit la start 43 de echipe din Bacău, Suceava, Iași, București, Focșani, Botoșani și Piatra Neamț.