Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

Adjudeanca Mădălina Bîndac – campioană naţională la aruncarea suliţei

Atleții vrânceni s-au numărat din nou printre performerii unei competiții naționale, organizată de Federația Română de Atletism. Ieri, la etapa finală a Campionatului Național pentru copii I, întrecere care a început la București, trei sportivi au urcat pe podium. Remarcații primei zile au fost atleții de la Clubul Sportiv Åžcolar din Adjud. În proba de aruncarea suliței, Mădălina Maria Bîndac a obținut medalia de aur și titlul național, cu rezultatul de 35.35 metri, iar pe podium a urcat și Adriana Raluca Vrabie, sportivă care a obținut medalia de bronz cu rezultatul de 29.26 metri. Åži Liceul cu Program Sportiv Focșani a avut un atlet care, în urma evoluției sale, a obținut medalia de argint. Florin Alexandru Arbunescu s-a clasat în final pe locul doi în proba de 80 metri (rezultat 10.26 secunde).