Ediția: Marți 7 Mai 2024. Nr. 6617

Şase medalii pentru judoka de la LPS Focşani

Delegația vrânceană prezentă la etapa finală a Campionatului Național de judo Under 11, desfășurată la Techirghiol s-a întors cu șase medalii, un bilanț excelent pentru sportivii antrenați de Stănică Grosu, Iulian Surlă, Dumitru Zisu și Marinel Palade. În compania unei concurențe selecte, judoka vrânceni nu au dezamăgit și au obținut patru medalii. Pe primul loc al podiumului    s-au clasat Lorenzo Stoica (categ. 46 kilograme), Ri-ccardo Stoica (categoria 46 de kilograme), Alexandru Solomon (categoria 50 de kilograme), dar și echipa Under 11 a Liceului cu Program Sportiv Focșani. Două medalii de bronz au obținut Gabriel Farcaș (categoria 50 de kilograme) și Claudiu Neagu (categoria 30 de kilograme). Åži Clubul Sportiv Unirea Focșani a avut un reprezentant pe podium, în persoana lui Alexandru Mancu, judoka care a obținut medalia de bronz la categoria +50 de kilograme. Sportivul este antrenat de Silviu Rențea.