Alin Moldoveanu, doar pe 22 la Cupa Mondială

Trăgătorul vrâncean Alin George Moldoveanu (legitimat la Dinamo București – Omega Iași) a avut o evoluție modestă la Cupa Mondială de la Munchen, întrecere care s-a desfășurat în week-end în Germania. Sportivul s-a clasat în final pe locul 22, după ce a totalizat 595 de puncte. Pe primul loc s-a clasat Qinan Zhu (China), urmat în clasament de Tao Wung (China) și Joszeg Gonci (Slovacia). Luna trecută, Alin Moldoveanu a participat la etapa de Cupa Mondială de la Fort Benning (Statele Unite ale Americii) și s-a clasat în final pe locul 5, cu 598 de puncte, obținând locul cotă pentru cea mai importantă întrecere din lume. Pregătit la Iași de Sorin Babii, Moldoveanu a obținut astfel locul cotă (clasare care-i asigură participarea la Olimpiada din 2012 de la Londra. Alături de Alin, cele trei cote olimpice acordate de organizatori au fost obținute de Petre Hellenbrand (Olanda) și Serghei Kamenskiy (Rusia). La concursul de la Fort Benning, în poligoanele armatei SUA, au participat peste 800 de sportivi și oficiali din 73 de țări. Aceasta este a doua calificare la Jocurile Olimpice a trăgătorului care reprezintă cu cinste tirul sportiv vrâncean pe plan național și internațional. Sportivul declara înainte de plecarea din țară, la Fort Benning, că deși tirul nu este un sport atât de mediatizat și nici foarte bine plătit, nu regretă sacrificiile făcute. „Senzația de pe podium este incomparabilă! Numai pentru asta și merită să muncești.Ambiția este materia primă, calitatea crucială în orice sport. Dacă nu ai ambiția de a cîștiga, mai bine nu participi, pentru că sportul e o competiție în care trebuie să-ți depășești adversarii. O șansă de participare la Olimpiadă e un început de drum. M-am calificat, dar acest lucru înseamnă și mai multă muncă, antrenamente mai multe și responsabilități mai mari pe care trebuie să mi le asum”, a spus Alin Moldoveanu.