Ediția:: Sâmbătă 15 iunie 2024. Nr. 6649

George Hanţu şi Gabriela Calotă, medaliaţii de la CS Unirea Focşani

Clubul Sportiv Unirea Focșani a obținut două medalii de bronz la etapa finală a Campionatului Național de judo Under 15, întrecere care s-a desfășurat în week-end la Miercurea Ciuc. Performerii clubului sunt George Hanțu (categoria 50 de kilograme) și Gabriela Calotă (categoria 48 de kilograme), sportivi antrenați de Adrian Moldoveanu care au obținut medalii de bronz. În palmaresul lui George Hanțu se află un loc 3 obținut la CN Under 15 desfășurat anul trecut, locul 2 la CN de ne-waza din 2010, locul 2 la Campionatul Mondial de la Ankara (Turcia), sportivul fiind elev al Liceului cu Program Sportiv Focșani. La rândul ei, Gabriela Calotă învață la Åžcoala generală din Golești și are în palmares un loc 5 la Campionatul Național Under 15. „Sunt judoka tineri, de perspectivă, care pe viitor pot deveni campioni naționali”, a spus antrenorul lor, Adrian Moldoveanu. Clubul Sportiv Åžcolar Adjud l-a avut pe podium pe Andrei Florea (categoria 38 de kilograme, antrenori Ionică Ciupitu și Gheorghe Balcan), judoka care a obținut medalia de bronz. La competiția individuală au parti-cipat 331 sportivi de la 71 cluburi naționale.