Ediția:: Luni 17 iunie 2024. Nr. 6650

FCM Adjud şi Flacăra Urecheşti, cele mai fair-play echipe din liga a patra

Echipele FCM Adjud (seria nord) și Flacăra Urechești (seria sud) sunt cele mai fair-play formații din liga a patra la fotbal. Ieri, cele două grupări au primit câte o cupă și diplomă din partea AJF Vrancea pentru sportivitatea de care au dat dovadă jucătorii lor de-a lungul campionatului.

Rezultatele ultimei etape:
Seria Nord Åžoimii Mircești – GV Ploscuțeni 3-0 (neprezentare), FCM Adjud – Unirea Å¢ifești 2-3, Unirea Pufești – Voința Odobești 1-3, Viitorul Homocea – CSM II 2007 Focșani 7-1, Avîntul Jariștea – FC Mărășești 4-0.
Echipa Siretul Suraia a fost exclusă din campionat. Național Golești și Trotușul Ruginești au stat.
Seria Sud
Energia Vulturu – Victoria Gologanu 9-0, Victoria Bordeasca – Dinamo Tătăranu 4-1, Flacăra Urechești – Victoria Gugești 3-0, Åžoimii Năruja – FC Bălești 3-10, Unirea Milcovul – Voința Sl. Ciorăști 5-3, Dinamo Cîrligele – AS Cîmpineanca 7-2. Zorile Cotești a stat.

12. GV Ploscuțeni        24    4    1    19    22-101    13p
13. Trotușul Ruginești    24    2    1    21    32-142    7p.

12. Zorile Cotești        24    5    1    18    26-75        16p
13. Victoria Gologanu    24    2    1    21    20-91        7p.

Etapă amânată în Cupa României
AJF Vrancea a decis să amâne partidele din cadrul turului doi al Cupei României programate pentru miercuri, 25 mai, ținând cont că în ziua respectivă este programată finala competiției, la Brașov. De asemenea, pentru a nu afecta desfășurarea play-off-ului Ligii a patra, AJF a decis ca partidele Dinamo Cîrligele  – Voința Slobozia Ciorăști și CSM II 2007 Focșani – Viitorul Homocea să aibă loc la o dată ulterioară. În schimb, celelalte patru partide din turul doi al Cupei României vor avea loc sâmbătă sau duminică, 27-28 mai. Echipa gazdă poate schimba ziua de disputare a meciurilor conform hotărârii Biroului Executiv al AJF Vrancea.

Programul meciurilor:
Dinamo Cîrligele – Voința Slobozia Ciorăști – amânat,
CSM II 2007 Focșani – Viitorul Homocea – amânat,
Unirea Milcovul – Åžoimii Mircești – duminică, 28 mai, orele 11.00,
Åžoimii Năruja- Dinamo Tătăranu – duminică, 28 mai, orele 11.00,
Victoria Bordeasca – FC Mărășești – duminică, 28 mai, orele 11.00,6. Victoria Gugești – FC Bălești – duminică, 28 mai, orele 11.00.
Partidele vor avea loc pe terenul primei echipe. Dacă la finalul partidei scorul va fi egal se vor juca două reprize de 15 minute. Dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare. Baremul de arbitraj se va plăti cash, jumătate-jumătate, la finalul jocurilor. Fiecare echipă va achita suma de 160 de lei. Cele șase echipe calificate, împreună cu Națio-nal Golești și Energia Vulturu vor juca în sferturile de finală ale fazei județene a Cupei României.