Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

Eşec pe terenul liderului

CSM 2007 Focșani nu a reușit să furnizeze surpriza în etapa a XIX-a a Diviziei A la handbal masculin. Deplasarea echipei antrenate de Lucian Tucan în nordul Moldovei, pe terenul liderului, Universitatea II Bucovina Suceava, s-a încheiat cu o înfrângere, 36-29 (20-12), partidă în care sucevenii au avut în teren și trei jucători de la echipa care activează în Liga Națională. Echilibrul dintre cele două formații s-a rupt după minutul 12, când gazdele au reușit să înscrie 5 goluri consecutive și au dus scorul la 12-7. Sucevenii au continuat jocul bun până la pauză, atunci când tabela indica 20-12. Focșănenii au ieșit mai motivați de la vestiare, iar în primele cinci minute din repriza secundă au marcat patru goluri consecutive. A urmat o nouă perioadă bună a sucevenilor, care s-au distanțat la 26-19 și nu au mai cedat inițiativa până în finalul partidei. Până la fluierul final, ambele echipe au mai marcat câte zece goluri, iar formația suceveană a bifat cea de-a patra victorie consecutivă, în timp ce vrâncenii se află la al doilea eșec consecutiv. CSM 2007 Focșani a evoluat la Suceava cu: Cloșcă, Rusu – Costache (9 goluri), Stan (8), Maftei (5), Popa și Negrea (câte trei goluri), Stancu (un gol), Secară, Neață, Anca, Necoară, Voicu și Păroiu. În urma acestui eșec, focșănenii se mențin pe locul 5, fără șanse de a prinde un loc la barajul de promovare în Liga Națională. Etapa viitoare, echipa din Focșani va evolua pe teren propriu împotriva ultimei clasate, Åžtiința Dedeman II Bacău.