Ediția: Miercuri 29 Mai 2024. Nr. 6636

Bătuţi din două greşeli de arbitraj

Echipa de fotbal CSM 2007 Focșani a pierdut ieri un nou meci de verificare. Focșănenii, pregătiți de Aurel Pastia și Adrian Toma au cedat, 0-2 (0-2) pe terenul colegei de serie, Politehnica Galați, la capătul unui joc în care vrâncenii au primit golurile în prima repriză în urma unor greșeli flagrante de arbitraj, recunoscute și de oficialii echipei de la malul Dunării. Pentru antrenorii echipei de pe Milcov, scorul a avut mai puțină importanță deoarece au vrut să urmărească la lucru toți jucătorii pe care gruparea focșăneană se va baza în prima rundă a returului ligii a treia, când la Focșani va sosi ocupanta locului secund, ASC Bacău. Politehnica Galați (echipă antrenată de fostul tehnician al Focșaniului, Damian Băncilă) a deschis scorul la prima fază de atac, prin Sterian, acesta plecând dintr-o poziție evidentă de ofsaid. Același Sterian a profitat de neglijența apărătorilor focșăneni, dar și a arbitrului asistent și a majorat scorul în minutul 22, rezultat care a rămas neschimbat până la finalul amicalului. Mîndrescu (8 – șut de la marginea careului), Predoiu (16, reluare din 10 metri respinsă de portarul Politehnicii) și Milea (19, șut din interiorul suprafeței de pedeapsă a gazdelor reținut de portar) au avut șansa golului pentru CSM 2007. În actul secund, pe fondul schimbărilor efectuate de antrenori, ocaziile au aparținut tot focșănenilor, eroul fiind Cosmin Milea, care a irosit patru șanse în situație de unu la unu cu portarul advers.
Chiar dacă au pierdut, tinerii jucători ai Focșaniului au lăsat o bună impresie, prin jocul prestat. CSM 2007 a evoluat cu: Trifan – Ciornei, E. Åžtefan, Crăciun, Dumitriu – Săpunaru, Suvac, Åžonțu, Mândrescu – Milea, Predoiu. Au mai jucat Grama, Lida, Alin Bratu, Tîrcă și Negoiță. Sâmbătă, CSM 2007 Focșani va disputa ultimul test de verificare dinaintea returului ligii a treia,  pe terenul sintetic Siderurgistul din Galați, împotriva formației locale, Oțelul II.