Ediția: Joi 6 iunie 2024. Nr. 6643

Judoka de bronz la Paris

Campioana europeană la categoria 57 kg, Corina Căprioriu, a câștigat medalia de bronz la Grand Slam Paris, competiție de judo dotată cu premii totale de 150.000 de euro. Căprioriu a trecut de Ana Leon (Mexic), Nazlican Ozerler (Turcia) și Helene Receveaux (Franța), pentru ca în semifinale să cedeze în fața lui Pavia Automne (Franța), câștigătoarea ulterioară a medaliei de aur. Sportiva antrenată de Florin Berceanu a cucerit bronzul, la fel ca și cealaltă judoka eli-minată în semifinale, Telma Monteiro (Portugalia), care o învinsese în turul doi al grupei A pe Andreea Chițu. La 48 kg, campioana olimpică Alina Dumitru a ocupat locul cinci, fiind eliminată în turul trei al grupei D, de unguroaica Eva Csernoviczki. Aceeași sportivă a trecut în turul secund de Carmen Bogdan.