Ediția: Joi 2 Mai 2024. Nr. 6616

Gimnasta Maria Răuţă, locul 6 în Africa de Sud

Gimnastul român Marian Drăgulescu a câștigat finalele de la sol și bară fixă, la concursul internațional „Bumbo Gymnastics Cup”, desfășurat la Matsport Centre din Tshwane (Africa de Sud). Drăgulescu s-a impus la sol cu 15,40 puncte, fiind urmat de belarusul Pavel Bulavski, 14,30 p. La bară fixă, Drăgulescu a fost notat cu 14,30 p, devansându-i în clasament pe britanicul Luke Folwell, 5 medalii la ediția 2010 a Jocurilor Commonwealth-ului, 14,00 p, și pe ungurul Zoltan Kallai, 14,00 p. Drăgulescu a ratat exercițiul de la cal cu mânere, clasându-se pe 6, cu 11,45 p. Kallai s-a impus cu 15,70 p. La feminin, junioara Irina Alexandra Păun (12 ani) a ocupat locul trei la bârnă (13,90 p), cinci la sol (12,65 p), șapte la paralele (10,575 p) și opt la sărituri (12,338 p). Focșăneanca Maria Răuță (13 ani) a ocupat locul șase la bârnă (13,25 p), șapte la sărituri (12,40 p) și sol (11,90), opt la paralele (9,575 p). Bumbo Gymnastics Cup a fost conceput din dorința de a contribui la dezvoltarea gimnasticii în ansamblu în Africa de Sud.