Ediția: Miercuri 15 Mai 2024. Nr. 6624

Ambiţii şi nervi în derby-ul Homocea – Goleşti

Duelul primelor două clasate din seria nord a campionatului județean de fotbal, Viitorul Homocea – Național Golești s-a încheiat nedecis, 1-1 (0-0), după un meci cu de toate: ocazii monumentale, un penalty ratat și o eliminare. Susținuți frenetic de aproape 200 de microbiști care au înfruntat frigul și ceața și au vrut să-și vadă favoriții la lumina reflectoarelor, jucătorii gazdelor au început partida mai bine și au dominat copios prima repriză. Portarul Naționalului, Aldea, a făcut adevărate minuni în poartă   (2, 20, 26 și 39), iar Dragomir de la Homocea nu a nimerit spațiul porții dintr-o lovitură de pedeapsă acordată de arbitrul gălățean Viorel Cojocaru pentru un fault comis în propriul careu de Vlase (31). Goleștenii au echilibrat jocul în partea secundă și s-au apropiat mai mult de poarta gazdelor. Viitorul a rămas în inferioritate nume-rică în minutul 66, Manoliu fiind trimis la cabine pentru o lovitură cu cotul aplicată unui adversar. În 10 oameni, gazdele au deschis scorul prin Vasile Sandu (75), șutul acestuia fiind scăpat în poartă de portarul Aldea. Naționalul, care a fost încurajată de aproape 50 de fani, a restabilit egalitatea prin reușita lui Gabriel Vasile, lovitura de cap a acestuia oprindu-se în vinclul porții (77). „Este un rezultat echitabil și ceea ce este mai bine, că nu am pierdut. Pe final puteam câștiga dacă eram mai atenți la finalizare. Calitatea partidei a fost influențată și de starea proastă a suprafaței de joc. Alta ar fi fost soarta partidei dacă meciul se disputa pe un teren mai bun”, a spus după meci primarul Goleștiului, Alexandru Zar.