Ediția: Miercuri 15 Mai 2024. Nr. 6624

Octavian Bucătaru a salvat CSM-ul de la egal

CSM 2007 Foc-șani a urcat pe locul 7 în seria I a ligii a treia de fotbal, după succesul, 2-1 (0-1) obținut vineri seara pe teren propriu cu CSM Pașcani. Elevii antrenorilor Aurel Pastia și Adrian Toma au făcut un meci bun, au controlat ostilitățile în majoritatea timpului, dar au păcătuit mult la finalizare. Ieșenii au deschis scorul în minutul 26. Portarul Borș l-a faultat în suprafața de pedeapsă pe Åžtiubei și D. Radu a marcat din penalty. Căpitanul Octavian Bucătaru a restabilit egalitatea cu un șut plasat (69) și același jucător a adus fericirea în tabăra echipei de pe Milcov cu șapte minute înainte de finalul jocului, când a înscris cu o lovitură de cap. După meci, antrenorul Aurel Pastia a considerat că victoria echipei sale a fost pe deplin meritată. „Am dominat partida de la un capăt la celălalt și ar fi fost nedrept să nu câștigăm. Îi felicit pe jucători pentru determinarea de care au dat dovadă și pentru faptul că au crezut în victorie până la final”, a spus Pastia. CSM a evoluat cu: Borș -Ciornei, Crăciun, Toma, Dumitriu – Suvac, Åžonțu, Bucătaru, Mîndrescu – Milea, Predoiu. Au mai intrat pe parcursul partidei Săpunaru și Tîrcă. Etapa viitoare (vineri, ora 16.00), CSM 2007 Focșani va evolua pe terenul liderului, FCM Bacău.

FC Panciu nu se regăsește

Cealaltă grupare vrânceană din liga a treia, FC Panciu a remizat pe teren propriu, 1-1 (1-0) cu Ceahlăul II P. Neamț, după un nou meci în care gazdele au ratat multe ocazii și, contrar cursului jocului, au fost egalați în ultimul minut. Ionuț Radu a deschis scorul pentru vrânceni în secunda 52 cu un șut plasat și până la pauză, gazdele s-au jucat cu ocaziile, Cl. Mihai (bară, 11), Stanciu (19) și R. Stan (30) irosind ocazii mari de gol. În repriza a doua, Bîra (49), I. Radu (50) și Cioran (58) au dat cu piciorul la golul desprinderii. Ceahlăul a egalat în minutul 89, prin Chițoscă, iar în ultimul minut al partidei, lovitura de cap a lui Liutec din 3 metri a trecut pe lângă poarta oaspeților. FC Panciu a jucat cu: Ionel – Stanciu, Bozean, R. Stan, Cl. Mihai – Balaban (79 Stoian), Bîra, Cioran, Cojocaru -I. Radu (73 Sascău), Duțu (81 Liutec). Runda viitoare, păncenii vor sta, deoarece adversara lor, Willy Bacău s-a retras din campionat.

Luceafărul Botoșani – FCM Bacău 2-5.
Cetatea Tg. Neamț și FCM Onești au stat.

13. Cetatea Tg. Neamț    3    1    0    2    2-6    3p
14. Luceafărul Botoșani    5   0    1    4    4-12    1p.
Notă: prima clasată va promova în liga a doua; ocupanta locului 14 va retrograda în campionatul județean.