Luni 6 Mai 2024. Nr. 6617

Românii au confirmat la Jocurile Olimpice de Tineret

Sportivii Andrei Muntean și Diana Bulimar au câștigat medaliile de argint ale probelor de paralele, respectiv sol, din cadrul concursului de gimnastică de la Jocurile Olimpice de Tineret de la Singapore, informează site-ul oficial al competiției. Muntean s-a clasat pe locul 2 în cadrul concursului masculin de paralele, cu un punctaj de 14.150. Primul loc al probei a fost obținut de ucraineanul Oleg Stepko, cu 14.400 de puncte. Diana Bulimar a fost notată la sol cu 14.325, fiind devansată pe podium doar de sportiva chineză Tan Sixin (14.525 de puncte). La atletism, Monica Florea s-a clasat pe locul 5 în proba de 3000 de metri, cu un timp de 9 minute, 38 de secunde și 64 de sutimi, cea mai bună performanță a sa.