Ediția: Sâmbătă 18 Mai 2024. Nr. 6627

Sorana Cârstea s-a calificat în „sferturile“ turneului de la Istanbul

Tenismena Sorana Cârstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Istanbul, turneu dotat cu premii în valoare de 220.000 de dolari.
Românca a învins-o în manșa secundă pe suedeza Johanna Larsson, cu scorul de 6-4, 6-4, după o oră și douăzeci și trei de minute de joc. „Sunt fericită pentru jocul meu. Am intrat pe teren cu gîndul de a evolua cît mai bine. Nu știu adversara din sferturi de finală, dar nu acest lucru este important, eu încerc de fiecare dată să mă concentrez pe jocul meu și nu pe al adversarei”, a spus românca.  Următoarea adversară a Soranei Cârstea va fi cîștigătoarea din meciul Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia), favorita trei și Magdalena Rybarikova. Cârstea se află în sferturile de finală ale unui turneu WTA pentru a doua oară în acest an, după ce a reușit acest lucru și la Estoril. Pentru calificarea în sferturi, Sorana Cârstea va primi 70 de puncte WTA și 5,340 de dolari.