Ediția: Luni 13 Mai 2024. Nr. 6622

FC Panciu a încheiat campionatul pe locul 2, deşi a pierdut aseară la Galaţi

Într-un meci aparent fără miză care a contat pentru ultima etapă a ligii a treia la fotbal. FC Panciu a pierdut aseară, 1-2 (1-0) partida disputată pe terenul echipei Poli Galați. Eroul negativ al jocului a fost arbitrul Dan Costin din Călărași care s-a băgat singur în seamă spre finalul jocului și a acordat gazdelor un penalty văzut numai de el. În urma acestui eșec, echipa antrenată de Vasile Burgă a încheiat sezonul pe locul 2, fiind depășită de CF Brăila. Primul act al întâlnirii de aseară a aparținut gazdelor, dar Anghel (19), Folcaru (21), Radu (23) și Agleta (28) au ratat ocazii de gol. Panciu a deschis scorul în minutul 34. Costin a șutat la colțul lung, portarul Stoica a respins în față și Covaci a marcat din apropierea porții. Din nou portarul vrâncenilor, Gordin, și-a salvat echipa la șutul lui Ionuț (42), iar Cl. Mihai a respins de pe linia porții o lovitură de cap expediată de Bașica (43). Împinși de la spate de brigada de arbitri, gălățenii au întors soarta meciului în repriza a doua. Agleta a marcat cu capul din 6 metri dintr-o po-ziție suspectă de ofsaid, fază în urma căreia păncenii au protestat timp de 3-4 minute. Circul creat de arbitri a continuat și Radu de la Poli a fost eliminat prea ușor pentru un fault asupra lui Predoiu. Pentru că gălățenii trebuiau să câștige arbitrul Dan Costin a inventat un penalty pentru gazde, după o fază în care portarul Gordin a prins balonul și în dorința de a-l degaja l-a împins pe un adversar. Gordin a fost eliminat și Anghel a transformat lovitura de pedeapsă. FC Panciu a jucat aseară cu: Gordin-Parlac, Constan-tinescu (66 Ungureanu), Stan, Stanciu-Cl. Mihai (87 Duțu), Cioran, Covaci (79 Lazăr), Tudor, Stoian-Costin (62 Predoiu).