Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

Judoka vrînceni au luat medalii la Baia Mare

Delegația vrînceană care a participat la etapa finală a Campionatului Național de judo Under 17, întrecere care a avut loc la Baia Mare, s-a întors cu șapte medalii. Liceul cu Program Sportiv Focșani a obținut patru medalii: una de aur, prin Alexandru Munteanu (categ. 55kg), două de argint, prin Dănuț Moisă (categ. 60kg) și Bogdan Badiu (categ. +90 kg) și una de bronz, prin Sorina Å¢urcanu (categ. 57kg), în timp ce George Neagu s-a clasat pe locul 7. Sportivii sînt antrenați de Stănică Grosu, Dumitru Zisu și Marinel Palade. CS Unirea Focșani (antrenori Gavril Dondaș și Adrian Moldoveanu) a avut doi judoka pe podium, ambii medaliați cu bronz: Simona Zanfir (categ. 44kg) și Cristian Săniuță (categ. 90kg), în timp ce Clubul Sportiv Åžcolar Adjud a avut-o pe podium pe Bianca Cazan (bronz la categoria 63kg). Un alt adjudean, Sorin Bîgiu (categ. 46kg) s-a clasat pe locul 5. Adjudenii sînt pregătiți de Ionică Ciupitu. În week-end se bat în Ungaria La sfîrșitul acestei săptămîni, judoka de la Liceul cu Program Sportiv Focșani se vor bate la un turneu internațional, în orașul Mișcolc (Ungaria). Din delegația care va face deplasarea la această competiție se numără componentele lotului Național de cadete care se pregătesc la Focșani sub îndrumarea antrenorilor de la LPS. Federația Română de Judo a nominalizat și trei judoka din Vrancea care vor face parte din Lotul Național de cadete al României. CS Unirea Focșani o are ca reprezentantă în lot pe Eliza Rențea (categoria 70 de kilograme – antrenor Silviu Rențea), Maricela Grădișteanu (categoria 44 de kilograme – antrenor Marinel Palade) reprezintă Liceul cu Program Sportiv Focșani, iar de la Clubul Sportiv Åžcolar Adjud a fost convocată Bianca Cazan, elevă a Åžcolii Generale 4 Adjud. Alături de aceste sportive, în Ungaria vor concura, printre alții, Dănuț Moisă, Sorina Å¢urcanu, Alexandru Munteanu, George Neagu, Simona Zanfir, Simona Cîrpă și Bogdan Badiu.