Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

A ieşit soarele şi pe strada noastră

CSM Focșani a cîștigat primul meci în Liga secundă, după un joc autoritar, 1-0 (0-0) cu Forex Brașov. Golul a fost marcat de Liviu Pavel (63). Sîmbătă, focșănenii se vor deplasa la Giurgiu, pentru meciul cu Dunărea. Speriați de eventualele sancțiuni financiare, jucătorii de la CSM Focșani au jucat altceva în partida cu Forex Brașov și, după 11 etape, au obținut primul succes din campionat. O victorie la limită meritată, 1-0 (0-0) cu Forex Brașov, care a venit pe fondul unui meci bun făcut de elevii antrenorilor Ionel Augustin și Aurel Pastia. Vrîncenii au început în forță și au trecut pe lîngă gol la ratarea lui Rîșcu, care, singur în careul oaspeților, a trimis pe lîngă poartă. Peste un minut, Gideon, de la Forex l-a imitat pe atacantul CSM-ului și a șutat aiurea din poziție favorabilă. Actul secund a fost mult mai animat și a adus și golul victoriei. Bucătaru a centrat în careu, Pavel a preluat pe piept și a înscris golul de 1-0 cu un șut la colțul lung (63). Descătușați, focșănenii au trecut pe lîngă majorarea scorului peste trei minute. Același Pavel l-a văzut ieșit din poartă pe portarul Forexului, Tufiș, dar lobul trimis de mijlocașul împrumutat de FC Vaslui la Focșani a trecut milimetric peste poartă. Curteanu (76) și francezul Bettiche (78) au irosit alte două ocazii mari pentru CSM și l-au adus pe Augustin în pragul disperării. Finalul s-a jucat pe contre. Brașovenii au irosit șansa egalării cu zece minute înainte de final, cînd portarul CSM-ului, Ivanciu a respins de sub bară un balon expediat de Burlacu. În ultimul minut de joc, Roman, de la Forex și-a încercat șansa cu un șut de la 30m, dar balonul a ocolit spațiul porții vrîncene. Pavel: „Golul este pentru nea Adi” Autorul golului care a adus prima victorie echipei de pe Milcov în acest sezon, Liviu Pavel a declarat la finalul confruntării că reușita sa o dedică finanțatorului lui FC Vaslui, Adrian Porumboiu. „Îi mulțumesc lui nea Adi că m-a sprijinit și a avut încredere în mine. Este un gol care înseamnă enorm pentru mine, mai ales că echipa a cîștigat”, a spus Pavel, cel care este plătit lunar de gruparea vasluiană. Același jucător a fost certat în vestiar de Adrian Porumboiu după egalul, 2-2 cu CS Otopeni. Augustin: „O victorie de moral” Finalul partidei a adus stări de spirit diferite în cele două tabere. Dacă brașovenii au părăsit stadionul cu capul în pămînt, focșănenii au cîntat și au sărbătorit succesul în vestiar, la o bere. „Am așteptat mult acest moment. Este un nou început pentru noi și sper că cele trei puncte să aducă un alt moral elevilor mei. Am jucat pragmatic, la rezultat. De multe ori am avut ocazii, am făcut spectacol, dar am pierdut sau am scos un egal. Dumnezeu a fost focșănean”, a spus antrenorul CSM-ului, Ionel Augustin. CSM Focșani – Forex Brașov 1-0 (1-0) Stadion: Milcovul. Spectatori: 1.000 A marcat: Pavel 63. Arbitri: Abrudan Horia (Bacău), Popa Ionel (Pașcani), Dragomir Marcel (Piatra Neamț). Rezervă: Mihai Felix (Galați). Observator: Pîrcălab Ion (București). CSM Focsani: Ivanciu – Dumitriu, Toader, Gurguiatu, Ir. Ionescu – Bucătaru, Pavel (68 Danțeș), Iurișniți, Curteanu – Bettiche, Rîșcu (84 Crăciun). Antrenor: Ionel Augustin. Forex: Tufiși – Forika, Apostol, Åžeran – Burlacu, Beza (69 Cristea), Pintea, Gideon, Cîmpean (63 Roman) – Vagner, Catană (71 Soare) Antrenor: Alexandru Pelici. Rezultatele etapei: Dinamo II București – FC Săcele 1-1; Dunărea Galați – Inter Gaz București 1-0; CS Otopeni – Progresul 3-2; Concordia Chiajna – Dunărea Giurgiu 3-0; CSM Focșani – Forex Brașov 1-0; FC Brașov – Delta Tulcea 1-0; Sportul Studențesc – FCM Bacău 2-1; FC Botoșani – FCM Cîmpina 2-1; Petrolul Ploiești – Prefab Modelu 2-2. Etapa viitoare – 3 noiembrie: Forex Brașov – Delta Tulcea; Dunărea Giurgiu – CSM Focșani; Inter Gaz – Concordia Chiajna; FC Săcele – CS Otopeni; Progresul – Dunărea Galați; FC Botoșani – FC Brașov; FCM Cîmpina – Petrolul Ploiești; Prefab Modelu – Sportul Studențesc; FCM Bacău – Dinamo II București.