Ediția: Joi 23 Mai 2024. Nr. 6631

CSM Focşani a bătut ieri cu 5-2 pe FC Panciu

CSM Focșani – FC Panciu 5-2 (2-1), într-un meci de verificare disputat ieri, golurile învingătorilor fiind marcate de Danteș, Rîșcu, Bucătaru (penalty), Stanciu și Caluda. Sîmbătă, CSM va juca în deplasare cu Dunărea Galați, în etapa a opta a Ligii secunde. CSM Focșani a cîștigat ieri, 5-2 (2-1) amicalul disputat în compania echipei de liga a patra, FC Panciu, formație care nu a primit nici un gol în primele trei etape ale Diviziei D. Focșănenii au avut de muncit pentru a obține victoria în fața unei echipe arțăgoase, în rîndul căreia au evoluat mai mulți jucători care au evoluat în sezonul trecut pe la CSM Focșani. Ultima achiziție a CSM-ului, Robert Danteș a deschis scorul cu o lovitură de cap, în urma unei centrări a lui Curteanu (5). Peste patru minute, Rîșcu a majorat scorul cu un șut plasat, după o acțiune personală, dar păncenii au revenit în joc prin reușita juniorului Costin, care a înscris cu un șut plasat (33). În actul secund, Bucătaru a dus scorul la 3-1, după ce a transformat o lovitură de pedeapsă (54), iar același Costin a redus din dife-rență marcînd din fața porții (64). Dominarea echipei antrenate de Ionel Augustin s-a materializat prin alte două goluri, Fl. Stanciu (83) și Caluda (84). „A fost un test util pentru noi deoarece am încercat să rulăm și jucătorii care au evoluat mai puțin în campionat”, a spus după meci antrenorul Ionel Augustin. În actul secund a jucat pentru CSM și fundașul Cristi Gurguiatu, revenit după o accidentare mai veche. În schimb, Ungureanu și Săraru au efectuat un antrenament ușor, iar Balaur, accidentat, a urmărit meciul de pe marginea terenului. Au marcat: Danteș 5, Rîșcu 9, Bucătaru 54 (penalty), Stanciu 83, Caluda 84 respectiv Costin 33 și 64. Stadion: Milcovul II, spectatori: 100. Au arbitrat: Alin Samoilă (repriza I), Marius Martiș (repriza a doua), George Dumitru și Dan Chiriac. CSM Focșani (antrenori Ionel Augustin și Aurel Pastia): Petre – Ir. Ionescu, Dogaru, Toader, Ciuteanu – Danteș, Bucătaru, Iurișniți, Curteanu – K. Bettiche, Rîșcu. Au mai intrat pe parcursul meciului: Crăciun, Stanciu, Feraru, Constantinescu, Gurguiatu, Pătrașcu, Pavel, Bîrsan, Caluda. FC Panciu (antrenor Ionică Serea): G. Lazăr – Chetreanu, R. Radu, M. Lazăr, Cl. Ion – I. Radu, Cioran, Duțu, Chivu – Costin, Dobrescu. În partea a doua au mai intrat portarul Ionel și jucătorii de cîmp Nistor, Alecsandrescu, Serea, Terțiu, Marușca, Ciribașa, Potop.