Adjudeanul Ioan Zaizan, două medalii la „Naţionale“

Atletul adjudean Ioan Zaizan și-a trecut în cont două titluri naționale la Campionatul Național, întrecere care s-a desfășurat sîmbătă și duminică pe Stadionul „Dinamo” din București și la care au concurat aproximativ 350 de sportivi. Zaizan și-a adjudecat medalia de aur în proba de 1500m, cu timpul de 3,44.90, iar la 800m, adjudeanul, legitimat la Åžtiința Bacău – Dinamo București s-a clasat pe primul loc, cu timpul de 1,49.13. Alți trei atleți vrînceni au obținut medalii la competiția din Capitală. Cea mai bună performanță a obținut-o Alin Ciubotaru, în proba de 10km marș. Sportivul legitimat la CSS Adjud – Steaua București și antrenat de Camelia Ciortan a devenit campion național, cu timpul de 43,24.30. În proba de triplusalt, Alina Popescu (Unirea Focșani – Farul Constanța, antrenor Costel Popovici) a cucerit medalia de argint, cu rezultatul de 13.86m. Adjudeanul Alex Crăescu s-a clasat pe locul 3 în proba de aruncarea suliței, cu rezulta-tul de 63.94m, sportivul obținînd medalia de bronz.