Ediția: Miercuri 29 Mai 2024. Nr. 6636

„Vrancea Trophy“, turneu internaţional de tenis la Focşani

Focșaniul va găzdui, între 9 – 17 iunie, a patra ediție a turneului de tenis „Vrancea Trophy”, din calendarul internațional ITF, la care vor concura jucători din clasamentul ATP. Aproximativ 100 de sportivi de pe toate continentele se vor aduna la Focșani, într-o competiție cu premii de 10.000 de dolari. Cîștigătorul va primi 12 puncte în clasamentul ATP. Turneul „Vrancea Trophy” va fi dotat cu premii în valoare de 10.000 de dolari, iar cîștigătorul va intra în posesia sumei de 1.380 de dolari și 12 puncte în clasamentul ATP. Pentru tenismenii de la CS Unirea, în perioada următoare va urma Campionatul Național individual de juniori mari la București (28 -31 mai), unde CS Unirea Focșani va fi reprezentat de Åžtefan Ungureanu și Lucian Gheorghe. Între 1-3 iunie se va desfășura la Focșani ediția a XVI-a a turneului de tenis pentru veterani. Rea-mintim că, zilele trecute, sportivii Cristian Iacob, Åžtefan Ungureanu și Teodor Apostu, toți tenismeni de la Clubul Sportiv Unirea Focșani s-au clasat pe podium la ediția a XXIV-a a „Cupei SCM-DSJ-Fischer”, întrecere care s-a încheiat marți la Bacău. Sportivii antrenați de George Bucuroiu și Costel Stan au avut evoluții bune. Cristian Iacob a ocupat locul 2 la categoria 14 ani, fiind învins în finală de Åžerban Rotariu (SCM Bacău), iar finala pentru locurile 3-4 a fost adjudecată de un alt focșănean, Teodor Apostu, care a trecut de Sebi Ermicioiu (SCM Bacău). La categoria 18 ani, Åžtefănel Ungureanu s-a clasat pe locul doi, fiind învins în finală de Åžtefan Lupu (SCM Bacău). Din delegația vrînceană care a concurat la Bacău au mai făcut parte Rareș Ispas, Cristian Cosma, Cătălin Iordache, Alex Cristea, Luana Stanciu, Cosmin Pioară și Lucian Gheorghe.