Ediția: Joi 23 Mai 2024. Nr. 6631

Aur şi argint pentru atleta Alina Popescu

Stadionul Național din Complexul Sportiv „Lia Manoliu” din București a găzduit, la sfîrșitul săptămînii trecute, Campionatele Naționale de atletism rezervate seniorilor și juniorilor. Atleta focșăneană Alina Popescu, legitimată la CS Unirea Focșani și Farul Constanța, a obținut titlul național în proba de triplusalt la tineret, cu o săritură de 13,64 metri. Cu acest rezultat, sportiva antrenată dea Costel Popovici a obținut medalia de argint în proba de seniori. În 2006, Alina Popescu a obținut medalia de aur la Campionatul Național Universitar, medalie de aur la Campionatul Național de juniori, medalie de argint la Campionatul Național de sală, medalie de bronz la Campionatul Național de seniori , medalie de bronz la „Internaționalele României”, medalie de aur la Cupa Mondială de atletism care a avut loc în luna iunie la Rabat (Maroc), locul 5 la Cupa „Venizelia”, competiție care a avut loc în luna iulie la Chania, în Grecia.