Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

CSM Focşani a remizat cu Juventus Bucureşti, 1-1

Echipele de Liga a III-a, CSM Focșani și Juventus București au terminat la egalitate, 1-1 (0-0) amicalul de ieri disputat pe terenul „Milcovul II” din Focșani. Partida a fost în gene-ral echilibrată și ambele echipe au avut șanse bune de a marca. Bucureștenii au dominat ușor prima repriză, au irosit două bune ocazii, în timp ce gruparea de pe Milcov s-a apropiat timid de poarta juventină. În actul secund, vrîncenii au fost mai aproape de gol, prin Predoiu și Rîșcu, dar portarul oaspeților a scos în extremis. Căpitanul CSM-ului, Bucătaru, a ratat deschiderea scorului în minutul 71, după ce a irosit o lovitură de pedeapsă acordată de centralul Martiș la un fault asupra lui Predoiu. Juventus a deschis scorul în minutul 81. Simion a prins un șut de la 20 de metri, mingea a fost deviată de un fundaș focșănean și l-a păcălit pe portarul Constandache. Ega-larea a survenit cu trei minute înainte de final, Petrică executînd perfect o lovitură liberă de la 25 de metri. „A fost un test util pentru noi, în condițiile în care am jucat împotriva unei formații bine așezată în teren. Sînt mulțumit de evoluția jucătorilor, dar mai avem de muncit în faza de finalizare”, a spus antrenorul CSM-ului, Marian Brutaru. Miercuri, 14 februarie, echipa de pe Milcov va juca acasă cu FCM Bacău (Liga a II-a), miercuri, 21 februarie este programat un nou joc acasă cu Pambac Bacău (Liga a III-a), iar sîmbătă, 24 februarie, CSM va juca în deplasare cu FCM Bacău. CSM Focșani – Juventus București 1-1 (0-0) Au marcat: Petrică 87 respectiv Simion 81. În minutul 71, Bucătaru (CSM) a ratat un penalty. Stadion: Milcovul II, spectatori: 200. Au arbitrat: Marius Martiș, Ionică Serea și Florin Danciu. CSM Focșani: Ivanciu (46 Ionel, 70 Costandache) – Toader (46 Chivu), Gurguiatu, Crăciun – Curteanu (46 Feraru), Bucătaru (86 Nechifor), Ungureanu (70 Alecsandrescu), Duțu (46 Petrică), Săraru (70 Lazăr) – Rîșcu, Predoiu. Antrenori: Aurel Pastia și Marian Brutaru. Juventus: Mogoș – Ahmet, Feleagă, Breniuc, Neagu – Preda, Udrea, Drăghici, Tudor – Mănescu, Antal. Au mai jucat: Rusen, Vișinescu, Călițaru, Simion, Rotaru, Mihăilă. Antrenor: Ionel Augustin.