Ediția:: Sâmbătă 15 iunie 2024. Nr. 6649

Vali Elisei va juca pentru calificarea la Campionatul Mondial

A treia handbalistă a lumii, focșăneanca Vali Elisei Ardean a fost convocată de antrenorul Naționalei României, Dumitru Muși, în lotul pe care naționala noastră îl va folosi pentru preliminariile Campionatului Mondial din 2007, care vor debuta astăzi la Rm. Vîlcea. România va debuta în compania Italiei, la ora 19.00, în grupa de calificare pentru play-off urmînd să mai întîlnească, în ordine, Azerbaidjan, Islanda și Portugalia. Mai departe va merge doar cîștigătoarea grupei. În vîrstă de 23 ani, Vali Elisei Ardean s-a născut și a crescut în Focșani, fiind descoperită de către antrenorul Radu Georgescu, care a cooptat-o în echipa de handbal a Liceului cu Program Sportiv. A urmat un transfer la Remin Deva, echipă cu care handbalista a cîștigat Challenge Cup. Desemnată cea mai bună extremă a Mondialelor de handbal din Rusia, Elisei face parte acum din lotul echipei Oltchim Rm. Vîlcea, fiind adusă de la Buducnost Monet Podgorica contra sumei de 35.000 de euro. Sportiva a cîștigat zilele trecute medalia de argint cu Naționala României la ediția din acest al Cupei Mondiale, care a avut loc la Aarhus, în Danemarca. Ea a fost inclusă și în primul „șapte” al Cupei Mondiale, pe postul de inter stînga. Naționala feminină a României a pierdut, la mare luptă, finala Forsikring World Cup de la Aarhus, fiind învinsă de Rusia cu 28-29. A fost o reeditare a finalei Campionatului Mondial disputat anul trecut, care s-a încheiat de asemenea cu victoria slavelor, 28-23. Clasată pe locul doi, după patru victorii și o înfrîngere, România a încasat 15.000 de euro, bani care le-au revenit în totalitate jucătoarelor, premiul cel mare, de 25.000 de euro, ajungînd în buzunarele rusoaicelor.