Ediția: Vineri 17 Mai 2024. Nr. 6626

Crina Măxineanu, bronz la „Naţionalele“ de atletism

Atleta focșăneană Crina Măxineanu a obținut prima medalie a sa din acest an, bronzul la Campionatul Național de juniori II, întrecere care s-a încheiat ieri în Capitală. Sportiva legitimată la Liceul cu Program Sportiv Focșani și pregătită de Gicu Alexandrescu s-a clasat pe locul 3 în proba de 2000 m obstacole, cu timpul de 7,20.02 minute. „Este un rezultat foarte bun, care ne dă speranțe pentru viitor”, a spus an-trenorul Gicu Alexandrescu. La sfîrșitul acestei săptămîni, atleta de la LPS va concura la etapa finală a Campionatului Național de juniori III, de această dată în proba de 3000 m obstacole. Tot la finalul week-end-ului, Vasilica Lupușor, de la LPS Focșani va participa la finala CN de juniori III, în proba de 1500 m obstacole.