Ediția: Marți 28 Mai 2024. Nr. 6635

Alina Popescu s-a întors cu aurul din Maroc

Cea mai valoroasă atletă a județului în 2005, Alina Popescu, a cîștigat medalia de aur în cadrul probei de triplu salt din cadrul reuniunii de la Rabat, desfășurată sîmbătă seara în complexul sportiv „Moulay Abdellah” din capitala Marocului. Cu o săritură de 13,63 m, sportiva legitimată la Unirea Focșani și pregătită de Costel Popovici a devansat-o pe compatrioata sa Livia Pruteanu – 13,56 m, poziția a treia fiind ocupată de Ya Soucko Koita din Malawi, cu 12,79 m. Sportiva focșăneană Alina Popescu a cucerit și medalia de bronz în proba de triplusalt la ediția din acest an a „Internaționalelor” României, competiție care a avut loc săptămîna trecută la București. În întrecerea masculină din Maroc, atletul român Mihai Grasu s-a clasat pe locul al doilea în proba de aruncarea discului, cu 56,24 m. Un alt sportiv vrîncean, atletul adjudean Ioan Zaizan, legitimat la Åžtiința Bacău s-a clasat pe locul 3 la Cupa Europei, competiție care a avut loc la Salonic, în Grecia. Sportivul a concurat în proba de 800m și a terminat cursa cu timpul de 1.53.13.