Ediția: Marți 21 Mai 2024. Nr. 6629

Rapid a luat Cupa României

Rapid București a cîștigat Cupa României, după ce a învins, cu scorul de 1-0 (0-0), după prelungiri, pe FC Național, în finala competiției, disputată, miercuri, pe Stadionul Național din Complexul Sportiv „Lia Manoliu”. Rapid a marcat golul victoriei în minutul 91, prin Daniel Niculae, la prima acțiune ofensivă a giuleștenilor din prelungiri. Niculae a scăpat pe contraatac, a driblat un adversar și a șutat de la 18 metri, portarul „bancar” Eugen Nae a ratat intervenția, iar mingea a intrat în plasă. Patronul FC Rapid, George Copos, a urmărit partida din mijlocul galeriei rapidiste, iar la finalul meciului a coborît pe teren, pentru a fi alături de jucători. După meci, antrenorul rapidist Răzvan Lucescu a urcat în tribună, luîndu-i din mijlocul suporterilor pe cei doi copii ai săi, Marilu și Matei.