Ediția: Miercuri 15 Mai 2024. Nr. 6624

Arbitri din Spania la returul Steaua – Rapid

UEFA a delegat o brigadă din Spania la partida de joi dintre Steaua și Rapid, din „sferturile” Cupei UEFA. La centru va fi Medina Cantalejo, cel care a arbitrat sîmbătă derby-ul spaniol dintre FC Barcelona și Real Madrid (scor 1-1), meci în care a acordat eronat un penalty gazdelor și l-a eliminat foarte ușor pe brazilianul Roberto Carlos (Real). Fostul observator UEFA, Ion Crăciunescu consideră că Medina Cantalejo este un arbitru foarte bun, care nu umblă cu jumătăți de măsură, făcînd referire la faptul că acesta a fost desemnat de forul european pentru a conduce partida Steaua – Rapid, din sferturile de finală ale Cupei UEFA. „Cantalejo este un arbitru foarte bun, a arbitrat o finală a campionatului european de tineret (Italia – Serbia 3-0, în iunie 2004) și este cotat extraordinar de bine. Este un arbitru care aleargă foarte mult, lucru care îl ajută să fie mereu aproape de faze, și nu umblă cu jumătăți de măsură”, a declarat actualul director general al clubului Politehnica Timișoara. Crăciunescu a precizat că l-a notat cu nota 9 pe Cantalejo la cele două jocuri din cupele europene la care a fost observatorul arbitrului spaniol. Ultimele jocuri pe care Cantalejo le-a arbitrat în cupele europene s-au soldat cu eliminări și proteste ale formațiilor angrenate. La jocul Schalke 04 – Fenerbahce Istanbul, scor 2-0, din grupa E a Ligii Campionilor, la care observator a fost Ion Crăciunescu, Cantalejo a eliminat doi jucători ai formației turce: Fabio Luciano (roșu direct) și Marco Aurelio (cumul de cartonașe). Prestația centralului spaniol a creat probleme și la meciul tur dintre Olympique Marseille și Zenit Sankt Petersburg, scor 0-1, în optimile de finală ale Cupei UEFA. Astfel, antrenorul formației franceze, Jean Fernandez, a fost suspendat pentru meciul retur, deoarece a fost eliminat de Medina Cantalejo în minutul 82 pentru proteste. În meciul de la Marsilia, Cantalejo l-a eliminat pe jucătorul francez Franck Ribery, în minutul 70. Presa spaniolă a scris că Medina Cantalejo, în vîrstă de 42 de ani, arbitru FIFA din 2002, a stricat derbiul FC Barcelona – Real Madrid, scor 1-1, disputat duminică, în etapa a XXXI-a a campionatului. Acesta a fost ultimul meci condus de Cantalejo înaintea partidei de joi dintre Steaua și Rapid. Presa iberică l-a acuzat că a acordat Barcelonei un penalti inexistent și că l-a eliminat prea ușor pe fundașul Roberto Carlos de la Real Madrid.