Ediția: Vineri 26 aprilie 2024 Nr. 6613

Infringere nemeritată pentru FC Vrancea

FC Vrancea a pierdut cu 1-0 (0-0) partida cu Bucovina Suceava din cadrul etapei a 12-a a Diviziei B la fotbal. Unicul gol al meciului a fost inscris de G. Sala in minutul 57. in tribunele stadionului „Areni” s-au aflat peste 7.000 de spectatori care au incurajat echipa gazdă din primul și pină in ultimul minut. La una dintre peluze s-a aflat și micuța galerie a formației fanion. Cei 200 de suporteri din Focșani au crezut pină in ultima secundă a jocului că FC Vrancea poate scoate un rezultat bun la Suceava. Nu a fost să fie așa din mai multe motive, pe care vi le vom prezenta in rindurile de mai jos. Tihamer Torok a ratat din nou două ocazii monumentale in prima parte a meciului nereușind nici in acest joc să inscrie. Este inadmisibil ca un atacant pur-singe (așa se crede el n.r.), să nu inscrie nici un gol in cele 12 etape scurse pină in prezent. Nu vrem să-l scoatem pe Torok țapul ispășitor al acestei infringeri, dar nici nu putem trece cu vederea indolența cu care acesta tratează aproape orice partidă. in dimineața jocului cu Bucovina Suceava toți jucătorii și-au incasat ratele contractuale și cite o primă de joc. Sumele au fost destul de mari, intre 35 de milioane de lei și 100.000 de milioane. Tihamer Torok a incasat „numai” 70.000 de milioane care inseamnă salariul pe trei ani a unui profesor debutant. Torok trebuie să ințeleagă că meseria lui este să inscrie și că orice joc trebuie tratat cu maximă seriozitate. Pină acum acest jucător, mediocru de altfel, nu s-a remarcat in nici un fel, decit prin faptul că nu-și face treaba cum trebuie. Prima repriză a fost controlată de echipa noastră care și-a creeat mai multe ocazii de gol. in minutul 28 al jocului Boiciuc face o cursă excelentă pe partea stingă, ii pasează lui Torok aflat singur in careul de 16 metri acesta preia și șutează pe lingă poartă. in minutul 46, Săraru ii pasează aceluiași Torok aflat in careul de 16 metri acesta șutează de puțin pe lingă vinclul porții adverse. G. Sala a inscris pentru gazde Repriza a II-a a inceput in nota de dominare a echipei gazdă, aceasta reușind să deschidă scorul prin G. Sala. in minutul 57 al meciului G. Sala a preluat o minge la 25 de metri de poarta noastră, Diaconu a ezitat și nu s-a băgat la blocaj, jucătorul sucevean a profitat de acest lucru și a șutat cu interiorul, mingea a prins pămintul șia intrat in plasă. Portarul echipei noastre are partea lui de vină la primirea acestui gol. După gol, FC Vrancea a dominat jocul, dar nu a reușit să inscrie golul egalizator cu toate că și-a mai creeat două-trei faze periculoase. Elevii lui Ionuț Chirilă meritau mai mult de la acest meci și fără discuție un rezultat de egalitate era mult mai echitabil dacă ținem cont de cum s-au desfășurat ostilitățile din teren. FC Vrancea are un joc excelent pină aproape de careul adevers, dar cind mingea ajunge la atacanții noștri totul se duce de ripă. Este clar că echipa fanion nu are atacanți pe care să se poată baza și din iarnă conducerea clubului trebuie să se gindească serios la acest aspect pentru că nu se poate lucra la nesfirșit cu jucători care mai mult simulează jocul de fotbal. Este păcat ca atunci cind echipa joacă destul de bine și are o concepție de joc bine pusă la punct să stai la mina unui jucător ca Torok, care de cind a venit la Focșani are numai pretenții nejustificate. Etapa viitoare FC Vrancea va juca pe teren poropriu cu Midia Năvodari. Florin Boiciuc nu va juca in acest meci pentru că a acumulat patru cartonașe galbene.