Fotbal, Play-off, Liga a III-a, Seria a 2-a – Etapa egalurilor!

• Sporting Liești – CSM Focșani 2007 2-2 (1-1)

Sporting Liești: Cilighidrean – Podașcă, Munchiu, Maftei, David Dima – Crihană, Iordache, Stan, Țopa – Chiriac, Costea. Rezerve: Brăneț, Mihu, Grigoraș, Băluță, Nacu, Cristian Dima, Iacob, Petrache, Gherase.

CSM Focșani 2007: Niczuly – Negoiță (Săpunaru), Ciopa, Marku, Tamași – Toba, Mazilu (Dumitru), Enache, Gorovei – Dănăilă, Tchassem. Rezerve neutilizate: Preda, Stancu, Mihart, Dănilă, Toader, Oprea.

Antrenor, Călin Moldovan

La Liești, sâmbătă, 20 aprilie, întâlnirea dintre Sporting și CSM 2007, din play-off-ul Seriei a 2-a a avut un aspect cu totul diferit față de meciul dintre cele două  combatante de pe Milcovul din primul tur. Atunci, focșănenii au dominat cu autoritate și au marcat de cinci ori fără să primească gol. De această dată, a fost o dispută echilibrată, încheiată la egalitate, rezultat în acord cu ceea ce s-a întâmplat pe teren, unde cele două formații și-au împărțit perioadele de dominare. Lieștenii au deschis scorul în minutul 25, când Costea a urmărit mingea venită dintr-o degajare lungă, Niczuly a degajat-o în vârful gazdelor și a îndeplinit formalitatea de a o trimite în poartă. Trei minute mai târziu, Tchassem a egalat cu un șut din interiorul careului și în pauză s-a intrat cu egalitate la 1. S-a făcut 2-1 în minutul 60, după un fault în careu al lui Marku, urmat de eliminare a fundașului focșănean și golul marcat din penalty de Maftei. Deși a rămas în zece, CSM 2007 a dominat finalul de meci și în minutul 90 Dănăilă a egalat la 2.

Sâmbătă, 27 aprilie, CSM Focșani 2007 va juca pe Milcovul cu Metalul Buzău.

Rezultatele și marcatorii etapei: Unirea Braniştea – Metalul Buzău 1-1 (1-0). Au marcat Denis Cireș, respectiv Pelivan; Sporting Lieşti – CSM Focşani 2-2 (1-1). Au marcat Costea și Maftei, respectiv Tchassem  și Dănăilă.

Clasament: 1. Metalul Buzău – 59 puncte; 2. CSM Focșani 2007 – 47 puncte; 3. Sporting Liești – 37puncte; 4. Unirea Braniștea – 33 puncte.

În play-off: CSM Râmnicu Sărat – Voinţa Limpeziş 3-1 (1-1); Viitorul Şuţeşti – Viitorul Ianca 2-2; Dacia Unirea Brăila – ACS Hamangia Baia 7-0 (4-0).