Ediția: Miercuri 29 Mai 2024. Nr. 6636

Atletism juniori – Adjudenii de la CES, două medalii de argint la Campionatul Național de aruncări lungi

La Campionatul Național de aruncări lungi pentru juniori, care a avut loc în zilele de 30 și 31 martie la București, atleții de la Clubul Elevilor Sportivi Adjud au câștigat și două medalii de argint pe lângă cea de bronz despre care am scris în numărul de marți al Monitorului de Vrancea. La junioare 3, Carina Paruba s-a clasat a doua la aruncarea discului cu 33,48 metri iar la aruncarea suliței, Daria Goldan a fost a doua cu 33,80 metri. Cele două sportive sunt pregătite de mai  mulți ani de profesorul Sorin Crăciun. Rezultatele altor elevi ai profesorului Crăciun: Andrei Stafie, locul 6 la disc juniori 2, cu 29,02 metri, Mihai Enache, junior 3, locul 12 la disc cu 30,50 metri, Narcis Neacșu, junior 2, locul 11 la suliță, cu 32,57 metri.

La competiție au concurat la suliță și doi sportivi U 18, antrenați la CS Atletic Adjud, de reputatul profesor Gheorghe Catrinescu. Bogdan Manta a încheiat pe locul 8, cu 36,79 metri iar Laurențiu Simion, pe locul 9, cu 36,10 metri. ”Avînd în vedere că sunt atleți începători, rezultatele sunt bune”, mi-a spus profesorul Catrinescu.