Atletism, Campionatul Național de aruncări lungi – Bronz pentru Alessia Surugiu de la CES Adjud

Campionatul Național de aruncări lungi pentru juniori din zilele de 30 și 31 martie, de la București, a avut la start un grup important de atleți și atlete de la una dintre cele mai redutabile școli de profil – cea adjudeană. Cea mai bună clasare, locul 3 și medalie de bronz, a fost la fete, a Alessiei Surugiu, la aruncarea suliței, cu 26,58 metri la U 14. Pe locul 5 la U 18 s-a clasat Miruna Lungu, cu 32,58 metri, categorie la care Beatris Munteanu a încheiat întrecerea pe locul 6 cu 32,51 metri iar Andreea Petrea, pe poziția a 9-a cu 29,53 metri.

La băieți, Andrei Puțanu, U 18, a terminat concursul pe locul 6 cu 39,28 metri, la U 16, Marius Puțanu, pe locul 7 cu 35,91 metri, iar Olivian Noapteș, pe poziția a 10-a, cu 23,87 metri.

Atleții de la Clubul Elevilor Sportivi Adjud sunt pregătiți de profesorii Camelia Petrea și Sorin Crăciun.