• CSM Focșani 2007 – CSS Odorheiu Secuiesc 3-0 (3-0, 3-1, 3-0)

CSM Focșani 2007: Matei Dumitrescu, Andrei Bîrlan, Andrei Tomică.

Antrenori: Costin Corcoz și Sebastian Vasilache

CSS Odorheiu Secuiesc: Sebastian Loso, Szilard Gyorgy, Szabolcs Tamas.

Rezervă – Levente Sanduly

Antrenor, Gyorgy Istvan

CSM Focșani 2007 a obținut duminică, 10 martie, în Sala Colegiului Tehnic „Gheorghe Asachi” din Focșani, o splendidă victorie în fața ocupantei locului al treilea în clasamentul Superligii de tenis de masă, CSS Odorheiu Secuiesc. Focșănenii s-au impus cu un 3-0 convingător și au făcut schimb de locuri cu adversarii lor, în fața cărora avuseseră de fiecare dată starturi de meciuri în care au condus cu 2-0, dar au pierdut tot de fiecare dată cu 2-3. Duminică, a fost 2-0, dar istoria nu s-a repetat pentru că gazdele au închis meciul cu victoria din al treilea joc! Mai întâi Andrei Tomică a avut două seturi în care s-a impus în fața lui Szilard Gyorgy după dispute echilibrate, pentru ca în ultimul să nu-i lase decât un punct partenerului de întrecere. În al doilea joc, cel mai valoros jucător al Odorheiului, suedezul Sebastian Loso, a început în forță întâlnirea cu Matei Dumitrescu și și-a adjudecat după prelungiri primul set. Părea că îl va câștiga și pe al doilea, însă focșăneanul a găsit variante de răspuns la atacurile adversarului, a dus setul în prelungiri și s-a impus cu 15-13. A fost punctul de inflexiune al meciului, pentru că în următoarele două seturi Loso a cedat la 7 iar în ultimul joc al zilei, Andrei Bîrlan și-a valorificat superioritatea și s-a impus cu 3-0 în fața lui Szabolcs Tamas.

După meci, antrenorul CSM Focșani 2007, profesorul Costin Corcoz, a declarat pentru pagina de Facebook a clubului: „A fost un meci foarte bun al echipei noastre. O victorie meritată împotriva unei formații cu mare tradiție în tenisul de masă din România, o echipă care an de an se bate la medalii în Superligă și participă în cupele europene. Băieții noștri s-au mobilizat exemplar și, pe această cale, țin să-i felicit! Sperăm să menținem acest nivel și la meciurile care urmează”.

Rezultatele meciului: Andrei Tomică Szilard Gyorgy 3-0 (13-11, 11-9, 11-1); Matei Dumitrescu Sebastian Loso 3-1 (11-13, 15-13, 11-7, 11-7); Andrei Bîrlan Szabolcs Tamas: 3-0 (12-10, 11-5, 11-9).

Scor final, 3-0 pentru CSM Focșani 2007!