Baschet, Liga Națională – Victorie importantă a focșănenilor

• Laguna București – CSM Focșani 2007 86-88 (21-30, 21-25, 18-16, 26-17)

Laguna București: Sa’Eed Elijah Nelson (29 puncte+8 recuperări+3 pase decisive), Costin Șerbănescu (9+1+0), Matei Constantinescu (0+1+3), Vasile Odagiu (4+2+0), Sandro Antunovic (18+8+1), Andrei Alexandru Pascariu, Andrei Călin Stoian, Tiberiu Pușcașu (2+4+2), Robert Constantin Papuc, Raylon Tevon Howard (9+5+0), Thomas Brian Max Smallwood (9+13+1), Octavian Ilie (6+2+0).

CSM Focșani 2007: Cătălin Petrișor (4+2+8), Derryck Thornton (18+4+7), Ștefan Mihai, Luca Ștefan Cârstea (5+4+0), Lucian Țibîrnă (7+3+0), Pavle Reljic (6+1+4), Sherwood Brown (20+3+1), Dragoș Axinte (0+1+1), Justin Baker (23+7+1), Giani Chirilă, Alexandru Coconea (5+2+0), Mihnea Necula.

Antrenori, Petruț Mihai – principal, Florin Munteanu – secund

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Elijah Nelson – 29; Justin Baker – 23.

Recuperări: Thomas Smallwood – 13; Justin Baker – 7.

Pase decisive: Elijah Nelson – 3; Cătălin Petrișor – 8

CSM Focșani 2007 a reușit să obțină sâmbătă, 2 martie, a doua victorie consecutivă în Grupa 11-18 a campionatului Ligii Naționale de Baschet. Pe terenul Arenei de Baschet din București, focșănenii au dispus cu 88-86 (30-21, 25-21, 16-18, 17-26) de ultima clasată, Laguna București. Oaspeții au avut două sferturi în care au făcut legea pe teren și la capătul cărora aveau un plus de 13 puncte care nu era liniștitor pentru ei, dar le oferea un grad de certitudine că pot să-și adjudece victoria. În sfertul al treilea, bucureștenii au recuperat 2 puncte și la intrarea în ultima parte a jocului cele două combatante erau despărțite de 11 puncte, scor, 60-71. A urmat o cădere severă a focșănenilor care s-au trezit conduși cu 86-85 când mai erau un minut și jumătate de joc. 90 de secunde în care învingătoarea urma să fie decisă de jucătorii cu mână mai sigură. Aceștia au fost oaspeții care au pus mingea în coș pentru 2 puncte prin Derryck Thornton și pentru un punct de la libere prin Cătălin Petrișor, în timp ce de la gazde au ratat Sa’Eed Elijah Nelson – cel mai bun marcator al lor, și Raylon Tevon Howard. A fost o victorie meritată, dar obținută cu șansă într-un final pe care focănenii îl mai trăiseră de câteva ori și din care ieșiseră în pagubă.

În etapa următoare, vineri, 8 martie, la Focșani va veni liderul grupei, SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timișoara.

După meciul cu Laguna, profesorul Petruț Mihai a declarat pentru pagina de facebook a CSM Focșani 2007: ”A fost un joc pe care l-am controlat până aproape de final, când nu am mai avut energia de până atunci și am permis câteva coșuri ușoare echipei adverse, care a profitat și a și preluat conducerea la un moment dat. Nu am mai avut nici precizia din prima parte la aruncările de la distanță, deși am distribuit mingea destul de bine și am creat aruncări deschise. De data asta am reușit să gestionăm finalul de joc și să obținem o victorie meritată. Felicit băieții pentru atitudine și efortul depus! Și bineînțeles, pentru victoria de care aveam mare nevoie.”