Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

Concursul Național de Atletism pentru juniori 1, 2 și 3, Memorialul „Dorin Melinte” de la Bacău, din zilele de 10 și 11 februarie, a avut între protagoniști și sportivi ai cluburilor din Vrancea.

De la Clubul Elevilor Sportivi Adjud, junioara 3 Carina Paruba s-a clasat pe locul al doilea la aruncarea greutății, poziție pe care s-a clasat, în aceeași probă, și juniorul 2 Andrei Stafie. Junioara 3 Daria Goldan a terminat în 9,67 secunde, iar juniorul 2 Narcis Neacșu, în 8,52 secunde proba de 60 de metri. Tinerii atleți de la CES Adjud sunt antrenați de profesorii Camelia Petrea și Sorin Crăciun.

De la CS Unirea Focșani au concurat Mihai Daniel Jercan, care s-a clasat pe locul 3 la aruncarea greutății, cu 13,48 metri, Aniela Suduc, la 60 metri, cu 8,85 secunde și Matei Bratu, la 200 metri. Cei trei sportivi sunt elevii antrenoarei Rodica Pendus. Tot de la CS Unirea, antrenoarea Violeta Zaharia i-a avut în competiție pe Amalia Păun – 60 metri în 8,82 secunde și 400 metri în 72,53 secunde, Laura Coarcă – 60 metri în 9,03 secunde și 400 metri în 73,03 secunde, Patrick Negoiță – 60 metri în 7,77 secunde și 400 metri în 61,47 secunde.