Baschet, Liga Națională – Antrenorul Petruț Mihai: ”Sunt decis să luptăm până la capăt”

• CS Vâlcea – CSM Focșani 2007 96-84 (24-27, 33-19, 22-15, 17-23)

CS Vâlcea: Isaiah Rasheed Williams (18 puncte+2 recuperări+8 pase decisive), Zoran Paunovic (13+6+2), Christos Stephanos Ciriperu (0+1+0), Anton Grigorie Rotaru (2+3+2), Stephaun B Branch (22+6+3), Georgel Alexandru Burlacu, Peter Iwendiebo Olisemeka (9+8+1), Radu Marian Vîrnă (2+4+2), Dragoș Constantinescu, Nemanja Bezbradica (2+2+1), Nicolae Marin Ciucă (13+11+2), Vladislav Solopa (15+3+0).

CSM Focșani 2007: Cătălin Petrișor (6 puncte + 2 recuperări + 2 pase decisive), Derryck Thornton Jr. (27+2+3), Mihăiță Cucu, Ștefan Mihai, Luca Ștefan Cârstea (5+1+0), Lucian Țibîrnă (12+1+0), Pavle Reljic (18+4+4), Sherwood Brown (11+13+1), Dragoș Axinte (3+0+1), Giani Chirilă, Alexandru Coconea (2+1+2), Mihnea Necula (0+1+0).

Antrenori, Petruț Mihai – principal, Florin Munteanu – secund

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Stephaun B Branch – 22; Derryck Andre Thornton JR – 27.

Recuperări: Nicolae Marin Ciucă – 11; Sherwood Terrell Brown – 13.

Pase decisive: Isaiah Rasheed Williams – 8; Pavle Reljic – 4.

CSM Focșani 2007 a jucat sâmbătă, 6 ianuarie, în deplasare cu CS Vâlcea în etapa a 14-a a Ligii Naționale de baschet masculin. Oaspeții au reușit un foarte bun prim sfert pe care l-au câștigat cu 27-24, grație mai cu seamă unui reușit joc colectiv și preciziei la aruncările de 3 puncte. În sfertul al doilea, după egalitatea de la 44 din minutul 18:21, a urmat o cădere a focșănenilor iar gazdele au profitat și au luat un avans de 11 puncte: 57-46 cât era la finalul primelor 20 de minute. Scor în sfertul al doilea, 33-19. În sfertul al treilea, vâlcenii au mărit ecartul la 18 puncte, 79-61, și meciul era jucat. În ultimele 10 minute CSM 2007 a revenit în mod spectaculos, 23-17 în sfert, dar insuficient pentru a obține victoria!

Radiografia meciului a fost făcută de profesorul Petruț Mihai în declarația dată pentru pagina de facebook a CSM 2007: ,,Am jucat acest meci în condiții speciale: ne-au lipsit ambii pivoți, Berceanu, care nu va mai reveni anul acesta după o accidentare gravă, Anikiienko, care a avut și el după meciul cu Petrolul Ploiești o problemă la tendon și este în recuperare și zilele trecute am reziliat contractul cu Rijad Avdic, așa că am avut la acest meci foarte puține soluții. Am făcut chiar și în aceste condiții un joc bun în prima parte, însă după ce s-au desprins la peste 10 puncte, a fost foarte greu să revenim. Sper să găsim un înlocuitor pentru Rijad Avdic, să revină cât mai curând Anikiienko și să redevenim cât mai repede competitivi. Avem șansa noastră și eu sunt decis să luptăm până la capăt pentru îndeplinirea obiectivului de a rămâne pe prima scenă a baschetului românesc.”

În următoarea etapă, CSM Focșani 2007 va întâlni în Sala Polivalentă vineri, 12 ianuarie, de la ora 15:30, pe CSM CSU Oradea.