• Decesul s-a produs astăzi, 30 decembrie, la Spitalul Județean
Fotbalul vrâncean este mai sărac. Una dintre legendele sale, Nicolae Zaiț, fundașul de care adversarii treceau, dar nu și mingea, a murit astăzi, 30 decembrie, la Spitalul Județean. A trecut printr-o grea suferință căreia nu i-a mai putut face față. Născut la Codlea, Nae a jucat la Steagul Roșu, la Brașov, de unde a venit ca militar în termen la Focșani și aici a rămas pentru toată viața. Și-a întemeiat familie, a jucat ani mulți la Unirea, în anii frumoși în care echipa reprezenta mult în fotbalul de Divizie B. ”Din 1974 au trecut, iată, o viață de om, din care, 13 ani, în teren! Și am jucat, nu am lustruit băncile de pe Milcovul!”, îmi declara cu ceva timp în urmă într-un interviu pentru Monitorul de Vrancea. A fost apoi oficial al CSM Focșani până s-a pensionat. A fost un profesionist desăvârșit și un om excepțional.
Dumnezeu să-l odihnească! Condoleanțe familiei îndurerate!