- CSM Focșani 2007 – CSU din Suceava 33-30 (18-14)
CSM Focșani 2007: Cloșcă, Marocico, Bucătaru – Ragea – 1 gol, Rață – 3, Pavlov – 1, Golea, Miroiu – 4, Trkulja – 1, Popovici, Toboșaru, Marijanac – 6, Roșu – 5, Eros – 1, Simsar – 6, Makrishin – 5.
CSU din Suceava: Podovei, Makaria – Tîrzioru – 4, Dedu, Lăzurcă – 5, Cseg, Loic, Lupu, Bologa – 1, Bruj, Gavriloaia – 7, Mănescu – 3, Balazs – 1, Dascălu – 1.
CSM Focșani 2007, care terminase învingătoare în etapa a 12-a la Cluj Napoca, a câștigat și duminică seara, cu 33-30 (18-14), partida de acasă cu CSU din Suceava, disputată în Sala Polivalentă în runda a 13-a a Campionatului Ligii Naționale. Focșănenii au demonstrat că se află într-o remarcabilă reintrare în formă după o perioadă mai puțin productivă, au fost în față ca scor, practic, tot timpul jocului. La pauză era 18-14, iar diferența a crescut la 9 goluri în minutul 41:38. Până la final sucevenii au redus din diferență până la două goluri în minutul 59:53 pe fondul a două eliminări, una după alta – a lui Rață și Ragea. Ca și pe cel al oboselii acumulate de gazde după forcingul de până prin minutul 58, când ecartul era de 5 goluri. Dar în niciun moment nu s-a pus problema învingătoarei, golul din final marcat de Sașa Marijanac consfințind o superioritate încununată cu o necesară și meritată victorie. De remarcat și de această dată susținerea oferită echipei de publicul care a umplut Sala Polivalentă.
În urma victoriei, CSM Focșani 2007 a urcat pe locul 8 al clasamentului.
Foto: Costin Corcoz