Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

• CSM Focșani 2007 – Corona Brașov 3-0 (25-22, 25-26, 25-16)

CSM Focșani 2007: Daria Stănculescu, Denisa Cara, Aklesia Cristea, Carmen Dițu, Andra Damaschin, Miruna Făiniță, Gabriela Dumitru, Anrijana Pavlasovic, Mădălina Ioniță, Daria Lăbunț, Mihaela Dumitru, Maria Meianu, Ana Maria Crăciun. Antrenori, Neculai Harabagiu – principal, Mihalela Tașkiran – secund

Corona Brașov: Ioiana Goilă, Anastasia Sosnovschi, Cătălina Mărgărit, Roxana Laslo, Dariana Ghimbășan, Taina Florea, Crina Arbunea. Antrenor, Florin Bălhăceanu.

Voleibalistele de la CSM Focșani 2007 au întâlnit sâmbătă, 2 decembrie, de la ora 12:00, în Sala Polivalentă, pe Corona Brașov în penultima etapă a returului campionatului Seriei Este a Diviziei A2. Oaspetele, care câștigaseră doar un set în cele 8 etape anterioare, nu puteau aspira la mai mult decât o prestație onorabilă la Focșani. Ceea ce s-a și întâmplat, formația pregătită de Florin Bălhăceanu nereușind decât o revenire spectaculoasă în primul set, în caré au recuperat de la 15-20 și au egalat, apoi au mai câștigat 2 puncte până la egal 22 după care au cedat setul încheiat cu 25-22. Următoarele două seturi au fost adjudecate ușor, la 16, de formația gazdă care a avut în teren jucătoare pe care antrenorii nu le-au folosit prea mult în meciurile anterioare. Antrenorul Nicu Harabagiu a trimis-o în teren pe junioara de 12 ani, Daria Lăbunț, formată la CSM 2007 de profesoara Veta Mihalache. Daria a împlinit 12 ani la 23 octombrie și a fost convocată la preselecția pentru Naționala U 16 a României! Intrarea în joc a Dariei a fost principalul eveniment voleibalistic al Focșaniului la finalul săptămânii trecute, în condițiile în care victoria în meciul cu Corona Brașov ținea de normalitate!

Tot sâmbătă s-a jucat partida CS Medgidia – CSU Hygienium Galați încheiat cu victoria gazdelor cu 3-0 (25-13, 25-13, 25-18).

Clasament: 1. CS Medgidia – 22 puncte; CSM Focșani 2007 – 21 puncte; 3. CSM București – 15 puncte; 4. CSU Galați – 14 puncte; 5. CTF Mijai I bucurești – 6 puncte; 6. Corona Brașov – zero puncte.