Ediția: Joi 23 Mai 2024. Nr. 6631

Baschet, Liga Națională – Al patrulea meci pierdut de focșăneni în ultimele secunde

• FC Argeș Pitești – CSM Focșani 2007 80-74 (25-21, 7-11, 20-20, 28-22)

FC Argeș Pitești: Radu Gheorghe Voinescu, Tudor Fometescu (11 puncte+ 5 recuperări + 5 pase decisive), Constantin Flavius Ioniță, Corey Zyshonne Allen-Williams (15+1+3), Mihai Gavrilă, Nikola Jevtovic (17+7+0), Valentin Liviu Dănescu (2+0+0), Naje Abdean Smith (6+5+2), Alin Dragoș Andrieș (7+6+0), Bryce Jonathan Douvier (8+2+1), Raijon Travell Kelly (7+3+7), Christian Radu Chițu (7+0+2).

Antrenor, Nebojsa Vidic

CSM Focșani 2007: Cătălin Petrișor (2+2+ 4 pase decisive), Konstiantyn Anikiienko (2+5+0), Derryck Thornton Jr. (2+0+4), Rijad Avdic (21+6+2), Luca Ștefan Cârstea (5+0+0), Lucian Țibîrnă (0+1+0), Ionuț Berceanu (19+6+1), Pavle Reljic (15+1+4), Sherwood Brown (8+7+5), Dragoș Axinte (0+0+1), Alexandru Coconea, Mihnea Necula.

Antrenori, Petruț Mihai – principal, Florin Munteanu – secund

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Nikola Jevtovic – 17; Rijad Avdic – 21.

Recuperări: Nikola Jevtovic – 7; Sherwood Terrell Brown – 7.

Pase decisive: Raijon Travell Kelly; Sherwood Terrell Brown – 5.

Partida dintre liderul clasamentului, FC Argeș Pitești și cea de pe ultimul loc al Grupei B a campionatului Ligii Naționale la baschet masculin, CSM Focșani 2007, disputată sâmbătă, 2 decembrie, de la ora 18:00 pe Pitești Arena, a fost într-un echilibru care a fost rupt în ultimele 2 minute și 45 de secunde. În acel moment, scorul era 65-65 după ce la pauză fusese 32-32 iar după trei sferturi, 52-52. În minutul 39:28 era 74-72, scor încă nedecisiv pentru stabilirea câștigătoarei unui meci foarte bun făcut de oaspeți. În ultimele 32 de secunde, piteștenii au fost mai siguri pe ei, au realizat un secvențial 6-2 și au închis partida cu 80-74.

Argeșul a câștigat grație unui procentaj mul mai bun la aruncările de la distanță de unde a pus în coș mingea de 11 ori din 22 de încercări față de 5 reușite din 15 încercări ale focșănenilor.

După meci, antrenorul Petruț Mihai declara pentru pagina de facebook CSM 2007 oficial: ”Ce pot să mai spun, alt meci, aceeași istorie! Jucăm bine, de la egal la egal pe terenul echipei de pe primul loc, dar din nou, orice greșeală facem pe final este imediat taxată de adversar. Vreau să felicit din nou băieții pentru felul cum au jucat și cum au pus în practică ce ne-am propus. Am ajuns la 4 meciuri pierdute în ultimele secunde. Cu 2- 3 jocuri câștigate am fi fost și noi în plutonul care luptă pentru play-off, însă realitatea este că avem o singură victorie și trebuie să ne păstrăm atitudinea bună avută până acum, să muncim în continuare și să avem încredere că vor veni și rezultatele pozitive.”

Dacă ar fi câștigat la Pitești, focșănenii ar fi obținut o victorie de moral care nu ar fi contat pentru partea a doua a campionatului în care CSM 2007 va intra cu victoriile obținute în jocurile cu echipele din play-out, între care nu se va afla, cu certitudine, FC Argeș. Însă ar fi intrat cu altă stare de spirit în proximul meci, acela cu CSM Constanța de sâmbătă, 9 decembrie, din Sala Polivalentă!