Nicio schimbare nu s-a produs faţă de săptămâna trecută în primele 40 de locuri ale clasamentului mondial al jucătoarelor profesioniste de tenis (WTA), publicat luni, dar România are din nou patru reprezentante în prima sută. Poloneza Iga Swiatek este lider, urmată de belarusa Arina Sabalenka, podiumul fiind completat de jucătoarea americană Coco Gauff. Sorana Cîrstea se menţine pe locul 26, Ana Bogdan a urcat un loc şi este pe 66, şi Irina Begu a urcat o treaptă, fiind acum pe 75, în timp ce Jaqueline Cristian a urcat zece poziţii după finala jucată la Valencia (ITF), fiind acum pe 91.
Salturi notabile au reuşit şi Andreea Mitu (32 de locuri), aflată acum pe 226 după o semifinală la Valencia, sau Anca Todoni (23 de locuri), ajunsă pe 233 după un sfert de finală bifat la Florianopolis (WTA 125). La dublu, Elena-Gabriela Ruse staţionează pe 37, iar Monica Niculescu pe 41, în timp ce Andreea Mitu a urcat 40 de locuri după ce a câştigat titlul la dublu la Valencia, ocupând poziţia a 167-a. (…)