• CSM Focșani 2007 – SCMU Craiova 74-81 (18-13, 15-17, 15-14, 21-25, 5-12)

CSM Focșani 2007: Cătălin Petrișor (4 puncte + 1 recuperare + 3 pase decisive), Konstyantin Anikiienko (4+1+0), Derryck Thornton (16+5+3), Mihăiță Cucu, Rijad Avdic (9+2+0), Luca Ștefan Cârstea (4+2+1), Lucian Țibîrnă (1+2+0), Ionuț Berceanu (5+3+0), Pavle Reljic (4+0+5), Sherwood Brown (24+12+0), Dragoș Axinte (3+1+1), Alexandru Coconea (2+1+0).

Antrenori, Petruț Mihai – principal; Florin Munteanu – secund.

SCMU Craiova: Nik Dragan (4+4+0), Matthew Jon Freeman (11+7+1), Filip Lucaci, Pavlo Krutous (7+6+1), Alexandru Vasile Agapie, Amedeo Casale (10+7+1), Șerban Paul Pușcașu, George Blaj Voinescu (13+2+0), Bogdan Țibîrnă (8+9+3), Milan Milovanovic (0+3+1), Vitalii Zotov (28+3+8).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Sherwood Terrell Brown – 19; Vitalii Zotov – 28.

Recuperări: Sherwood Terrell Brown – 12; Bogdan Țibîrnă – 9.

Pase decisive: Pavle Reljic – 5; Vitalii Zotov – 8.

CSM Focșani 2007 a făcut sâmbătă seara în Sala Polivalentă cea mai bună partidă a sa pe teren propriu în actualul campionat. Dar doar până în minutul 39:03, când conducea pe SCMU Craiova cu 69-63 în partida din runda a 9-a. Până atunci, focșănenii s-au apărat impresionant, au fost eficienți în atac, au combinat spectaculos. Au intrat în pauză cu cinci puncte avans, 35-30, diferență căreia i-au adăugat 1 punct în sfertul 3, încheiat cu 15-14. Cu plus 6 au intrat și în ultimul minut în care au risipit ceea ce adunaseră printr-o dăruire excepțională până atunci! După 69-63 ospeții au avut mingea, au combinat 18 secunde până când l-au adus pe Krutous în poziție de aruncare pentru 3 puncte și jucătorul Craiovei a pus-o în coș, a urmat ceea ce ar fi trebuit să fie atacul gazdelor care au pasat la adversar, iar craiovenii și-au pus în valoare încă un marcator de 3 puncte, pe Freeman și cu șapte secunde înainte de final au egalat la 69! Prelugirile au găsit o echipă a gazdelor dezarmată după ce ratase o victorie pe care o merita cu prisosință! Scorul prelungirilor: 12-5 pentru craioveni al căror lot, cu un senzațional Vitalii Zotov, este în mod evident superior valoric celui al CSM 2007. În următoare etapă, sâmbătă, 2 decembrie, CSM Focșani 2007 va juca în deplasare su FC Argeș Pitești.