Ploile abundente care au căzut miercuri seara în zona Soveja au afectat mai multe elemente de infrastructură, respectiv drumuri, alimentare cu apă și canalizare. Primarul comunei Soveja, Ionuț Filimon, a declarat că s-a trecut la inventarierea tuturor zonelor afectate în vederea obținerii fondurilor necesare pentru intervenția rapidă în zonele respective. „În urma precipitațiilor abundente din ultimele ore a fost evaluată situația de pe teren, având în vedere faptul că în mai multe zone a fost afectată atât infrastructura de utilități publice (canalizare/apă), cât și infrastructura rutieră. Așadar, în sat Dragosloveni, zona Velican Ghiță, str. C-tin Macarie a fost afectat DC 1182 prin rupere subterană a rețelei de apă și canalizare și ruperea stratului asfaltic. În satul Rucăreni pe DC 212 a fost afectată zona asfaltată și structura rezistentă a drumului în zona Crimu Ghiță, mal drept. Astăzi vom centraliza toate rapoartele operative de la începutul anului și până în prezent și, bineînțeles, situația din teren a zonelor afectate în vederea obținerii fondurilor necesare pentru intervenția rapidă în zonele respective“, a precizat primarul Ionuț Filimon.
Primăria Soveja mai are în derulare un proiect de investiții, respectiv „Reabilitare zone calamitate în comuna Soveja“. Proiectul a fost depus spre finanțare la Compania Națională de Investitii (CNI). Este vorba de reabilitarea a nouă zone din localitate care au fost calamitate de intemperii.
Zonele prinse în acest proiect sunt următoarele: Punct „Tilica Nicușor” DC 47, eroziune de mal pe pârâul Dragomira, eroziune se mal drept cca 30 m ce pune în pericol locuințele; Punct „Samoilă Ionel și Tilica Viorica”, DC 215, eroziune de mal stâng pe o suprafață de 150 m ce pune în pericol locuințele; Punct „Vâlcu Frăsina” DC 219, eroziune de mal stâng pe o distanță de 50 m ce pune în pericol locuințele învecinate; Punct „Ichim Ciprian” DC 291, eroziune de mal drept pe o distanță de 50 m ce pune în pericol locuințele; Punct „Motocea Costică” DC 758, eroziune de mal stâng pe o distanță de 30 m.; Punct „Macarie C-tin” DC 1292-DC 1396, podeț afectat; Punct „Maftei Dănuț”, DC 1396, eroziune de mal stâng pe o distanță de aproximativ 100m.; Punct „Confluență pârâu Chiua Mare cu pârâu Chiua Mică” DF 622, afectarea podului din beton; Punct „Năt Nicolae”, eroziune mal stâng pe o distanță de 80 m.
Semnalez, din nou, alăturându celor arătare, uzura accentuata a plăcii și a picioarelor podului din punctul ,,Macarie C”, cât și colectarea cu arboret(arin,salcie etc.) a albiei Dragomira în aceeași zonă.
Consider absolut necesar un proiect de continuare a regularizări albiei Pârâului Dragomira, ce traversează satul Dragosloveni, ca strategie de estetizare a așezării, de întreținere ecologică a satului, simultan cu o campanie ecologică la nivel comunitar, susținută de Școală, Centrul Cultural, Fundația, Parohii, Dispensare, SC-uri etc. , intr-o coordonare unitară.
Salvarea PATRIMONIULUI ARHITECTURAL local, (gospodariile abandonate), în contextul mai larg ETNO-FOLCLORIC, trebuie sa fie preocupare concentrata a tot ce reprezintă sector spiritual. Dar pentru acestea TREBUIE C O M U N I C A R E pe orizontala, pe verticală, radial cu tot spectrul sovejan, de la ultimul om, la cel mai de sus, locuitori-Consiliul Local etc. Iar de la COMUNICARE sa aducem FAPTĂ pasul cel mai apropiat, la realitate.