Handbal, Turneul de la Turda – CSM Focșani 2007, pe locul al treilea!

• Vineri, 11 august, Steaua București – CSM Focșani 2007 29-24 (18-11)
  • Sâmbătă, 12 august, CSU din Suceava – CSM Focșani 2007 32-43 (14-22)

Lotul CSM Focșani 2007: Marocico, Bucătaru, Cloșcă – Ragea, Popovici, Rață, Trkulja, Miroiu, Pavlov, Crnoglavac, Eros, Marijanac, Golea, Makrishin, Mocanu, Roșu, Toboșaru.

Antrenori – Dalibor Cutura, Marko Isakovic; director tehnic – Viorel Ciubotaru.

CSM Focșani 2007 a câștigat finala mică a turneului amical de la Turda, la care au participat Potaissa, CSM 2007, Steaua București și CSU din Suceava. Vineri, 11 august, de la ora 16:00, în deschiderea turneului s-au întâlnit steliștii cu focșănenii. Steaua a pornit ca din pușcă și la jumătatea primei reprize avea un avans de 7 goluri, 10-3! La CSM 2007 nu a funcționat până atunci nici apărarea și nici atacul! Până la finalul primelor 30 de minute, jocul s-a echilibrat, fiecare formație înscriind câte 8 goluri. După o altă jumătate de repriză, în minutul 46, bucureștenii conduceau cu 24-15, cea mai mare diferență din meci. Ultima parte a jocului a aparținut focșănenilor care au redus din handicap până la 5 goluri: 29-24 scor final.

Sâmbătă, de la ora 11:00, în partida pentru locul 3, formația antrenată de Dalibor Cutura, aflată la al treilea joc de pregătire, s-a impus într-o manieră categorică în fața CSU din Suceava, care fusese întrecută vineri cu 33-31 de Potaissa Turda. După 22-14 la pauză, focșănenii au menținut tot timpul o distanță de 7-10 goluri între ei și suceveni, pentru ca scorul final să fie 32-43.

CSM 2007 a făcut un foarte bun turneu de pregătire-verificare în care a câștigat trei reprize din patru. Antrenorii și jucătorii au putut să constate – și să corecteze – defecțiunile care au făcut ca echipa să aibă starturi de meci ratate și cu Vasluiul, acasă, vineri, 4 august și cu Steaua, la Turda, vineri, 11 august.

Turneul de la Turda a fost câștigat de Potaissa care a întrecut-o în finala mare pe Steaua București cu 34-31 (17-16).

În zilele de 18 și 19 august, vor fi ultimele amicale ale CSM 2007, în turneul de la Buzău în care vor întâlni pe Handbal Club, CSM București și CSM Bacău.