Intervenții ale Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență din comunele vrâncene Garoafa și Țifești, după ploaia torențială și vijelia care au lovit județul nostru, din această după-amiază. Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Vrancea a transmis că „până acum nu au fost înregistrate situații deosebite.
În comuna Țifești, sat Bizighești, SVSU Țifești a intervenit pentru înlăturarea a doi copaci căzuți pe un drum comunal, iar în comuna Garoafa, SVSU intervine pentru evacuarea apei din șapte curți”, a precizat, în urmă cu puțin timp, purtătorul de cuvânt al ISU Vrancea.
În această după-amiază, două localități din zona montană a Vrancei, Soveja și Tulnici, s-au aflat sub incidența unei averizări meteo nowcasting Cod roșu de ploi torențiale, descărcări electrice și grindină, în timp ce pe râul Putna, în zona localității Tulnici, a fost instituită o avertizare hidrologică Cod roșu de inundații. În restul județului sunt în vigoare două avertizări Cod galben: de instabilitate atmosferică, până duminică la ora 10.00, respectiv de caniculă, până la sfârșitul zilei de sâmbătă.
foto cu rol de prezentare