Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

Fotbal, baraj Liga a III-a – Campioana Vrancei a surclasat campioana Constanței!

• Axiopolis Cernavodă – Victoria Gugești 1-3 (0-0)

În returul barajului pentru promovarea în Liga a III-a la fotbal, astăzi, la Cernavodă, campioana Vrancei, Victoria Gugești, a întâlnit campioana județului Constanța, formația locală Axiopolis. Învingătoare cu 4-1 în tur la Gugești, echipa gazdă era ca și promovată, în discuție fiind scorul cu care urma să se încheie returul. Eventual, la câte goluri diferență se vor impune gazdele. Pe teren lucrurile au stat altfel decât arătau previziunile. După o primă repriză terminată la egalitate, gugeștenii s-au dezlănțuit în repriza a doua. Au deschis scorul în minutul 52, prin Isac, Axiopolis a egalat trei minute mai târziu după o ieșire la minge ratată a lui Apenciucesei. În minutul 60, Stanciu a fost eliminat după un fault la 20 de metri de propria poartă. Rămasă în zece jucători, Victoria a înscris pentru 1-2, gol Cosmin Bratu și minutul 67 și 1-3 prin Mihăilă în minutul 75. Până la final, oaspeții au avut câteva șanse de 1-4 și să ducă meciul în prelungiri, Apencicesei i-a exasperat pe constănțeni cu intervențiile sale formidabile, Victoria a rămas în nouă după încă o eliminare. Și s-a terminat cu 3-1 pentru gugeșteni care au arătat că puteau obține mai mult de la acesat baraj!