- Meciul va fi sâmbătă, 13 mai, de la ora 18:00, pe Stadionul Milcovul
Din play-out-ul Ligii a III-a la fotbal au mai rămas de jucat trei etape. În seria a doua, CSM Focșani 2007 va întâlni pe teren propriu pe Viitorul Ianca, echipă care i-a produs daune importante în actualul sezon competițional. Indiferent de formula de joc trimisă în teren de vremelnicii antrenori, și de locul de disputare a meciului, formația focșăneană a terminat la egalitate cu cea din Ianca! Și a pierdut câte două puncte, pagubă care a cântărit decisiv pentru rămânerea CSM 2007 în zona play-out-ului, unde a fost din nou egal, la Ianca. Sâmbătă, incomoda – pentru CSM 2007 grupare a Viitorului – vine pe Milcovul, pentru meciul care va începe la ora 18:00. Pentru oaspeți va fi un joc de palmares în timp ce pentru gazde ar trebui să fie încă o ocazie pentru testarea jucătorilor care să constituie lotul pentru viitoarele competiții ale sezonului 2023-2024. Dacă vor câștiga, focșănenii mai pot spera să încheie măcar play-out-ul pe primul loc ocupat acum de Sporting Liești, recent învinsă de Voința Limpeziș!