• CSM Focșani 2007 – CSM VSKC Miecurea Ciuc 70-66 (13-28, 21-9, 18-15, 18-14)

CSM Focșani 2007: Cătălin Petrișor (2 puncte+1 recuperare+2 pase decisive); Myles Justin Thomas (5+1+0), Adika O’Neil Peter McNeilly (7+7+5), Ionuț Berceanu (8+5+2), Pavle Reljic (7+8+1), Kevin Anthony Johnson (25+2+1), Jordan Teddy Swopshire (0+3+0), Konstiantyn Anikiienko (6+3+3), Victor Legosin (10+4+0), Luca Ștefan Cîrstea.

Antrenori, Petruț Mihai și Florin Munteanu

CSM VSKC Miercurea Ciuc: D’Andre Shemar William Bernard (0+2+0), Cezar Stănescu (2+1+1), Amedeo Casale (12+5+0), Meshack Wandja Lufile (20+11+0), Vladyslav Frolov (8+8+1), Luka Igrutinovic (12+12+8), Lucian Țibîrnă, Andrija Draskovic (12+3+0), Botond Laszlo, Lehel Szabo, Zoltan Zerkula.

Antrenor, Botond Laszlofy.

CSM Focșani 2007 a încheiat turul Grupei 11-18 a Campionatului Ligii Naționale la baschet masculin vineri, 10 martie, cu meciul disputat în Sala Polivalentă în compania CSM VSKC Miercurea Ciuc. Focșănenii au obținut victoria, a cincea care contează în clasamentul Grupei! Scor, 70-66 în fața contracandidatei la locul al cincilea. Oaspeții au început fulminant și după primul sfert conduceau cu 28-13! Pe bancă, profesorul Petruț Mihai părea însă liniștit cunoscând forța de joc a echipei sale care avea să recupereze în sfertul al doilea 12 puncte, din pasivul de 15 de după primele zece minute. După trei sferturi, era egalitate, 52-52. Au urmat nouă minute cu răsturnări de scor, dar la intrarea în ultimul minut de joc focșănenii aveau plus 4 (66-62). Ciucanii au înscris pentru 66-64, gazdele s-au dus la 68-64 și când mai erau 13 secunde de joc oaspeții și-au mai adăugat un punct de la libere, 68-65, după care au trecut la practica fault după fault în speranța că recupera balonul repede și vor putea arunca, eventual de la 3 puncte. Din această joacă de-a șoarecele cu pisica au ieșit câștigători focșănenii care pus mingea în coș pentru 70-66, după ce adversarii lor reușiseră doar o transformare din două de la libere.

Gazdele au făcut un foarte bun joc de echipă, soluție pentru viitoare rezultate pozitive în condițiile în care CSM 2007 nu are individualități care pot decide singure un meci! În prima etapă a returului, la 18 martie, echipa Focșaniului va juca în deplasare, cu CSM Târgu Mureș.