Ediția: Marți 23 aprilie 2024 Nr. 6610

Baschet, Liga Națională – CSM Focșani 2007, spectaculoasă victorie în deplasare

• CS Municipal Târgu Jiu – CSM Focșani 2007 89-93 (17-22, 15-24, 30-16, 19-19, 8-12)

CSM Focșani 2007: Kevin Anthony Johnson (19 puncte+8 recuperări+2 pase decisive); Cătălin Petrișor (3+1+0), Myles Justin Thomas (11+8+0), Adika O’Neil Peter McNeilly (7+6+3), Jordan Teddy Swopshire (7+6+0), Ionuț Berceanu (15+6+2), Pavle Reljic (20+3+4), Konstiantyn Anikiienko (3+3+1), Victor Legosin (8+4+1), Luca Ștefan Cîrstea.

Antrenor, Petruț Mihai

CS Municipal Târgu Jiu: Andrei Alexandru Baragan, Alexandru Marian Berca, Shamiel Shawn Stevenson (40+7+2), Dylan James Frye (21+6+3), Noam Weinberg (0+5+1), Anthony Greco Durham II (14+4+4), Bogdan Costin Penciu, Camil Iulian Berculescu (0+1+0), Randall Jacob Brumant (9+10+0), Thomas Kottas (5+4+0), Alexandru Mihai Mitu, Octavian Ilie (0+2+0).

Antrenor, Kresimir Basic

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Shamiel Shawn Stevenson – 40; Pavle Reljic – 20.

Recperări: Randall Jacob Brumant – 10; Kevin Anthony Johnson – 8.

Pase decisive: Anthony Greco Durham II – 4; Pavle Reljic – 4.

CSM Focșani 2007 a reușit o spectaculoasă victorie în deplasare, sâmbătă, în Campionatul Ligii Naționale de baschet. La Târgu Jiu, pe terenul unei adversare de tradiție, unde s-a mai impus de câteva ori, formația pregătită de profesorii Petruț Mihai și Florin Munteanu a câștigat după prelungiri cu 93-89. Focșănenii și-au adjudecat primele două sferturi și la pauză aveau un avans de 14 puncte. Gazdele, cu un Stevenson impresionant – a înscris 40 de puncte, au refăcut handicapul în sfertul al treilea și în ultimul sfert s-a intrat la egalitate. Au urmat zece minute la jumătatea cărora gorjenii aveau un avans de șase puncte, 75-69, dar când mai erau de jucat ceva mai mult de două minute focșănenii au trecut în față, 78-79. Și-au adăugat două puncte în minutul 39:24, au ratat o ultimă aruncare a lor după care Stevenson egalat cu trei mingi puse în coș de la libere. După 40 de minute era egal, 81-81 și s-a intrat în prelungiri când, după 89-89, Reljic a transformat două libere din două iar Berceanu a reușit o aruncare de două puncte și a securizat victoria Focșaniului.

În etapa următoare, sâmbătă, 11 martie, CSM Focșani 2007 va întâlni în Sala Polivalentă, pe CSM VSKC Miercurea Ciuc.