• CSM Focșani 2007 – CSM Târgu Mureș 79-72 (25-23, 18-20, 23-9, 13-20)

Formația CSM Focșani 2007: Kevin Anthony Johnson (3 puncte+4 recuperări + 4 pase decisive), Cătălin Petrișor (6+1+2), Myles Justin Thomas (3+2+1), Adika O’Neil Peter McNeilly (28+3+4), Jordan Teddy Swopshire (5+5+0), Ionuț Berceanu (9+0+0), Pavle Reljic (15+6+9), Konstiantyn Anikiienko (6+6+3), Victor Legosin (4+4+0), Adrian Vaida.

Antrenor, Petruț Mihai

CSM Târgu Mureș: Vladislav Solopa (6+4+2), Vlad Nistor, Goran Martinic (5+1+2), Tamas Boloni (9+0+0), Szabolcs Santa (9+2+1), Botond Solyom, Goran Gajovic (9+6+2), Jonathan Gary Person (12+4+3), Anthony Tyrone Mathis (12+0+1), David Engi Rosenfeld, Botond Szilveszter, Jakob Kowalik Lowrance (10+11+1).

Antrenor, George Trif

CSM Focșani 2007 a obținut vineri seara, în Sala Polivalentă, a patra victorie în campionat și prima în ordinea importanței, cea din Grupa 11-18, în care evoluează în faza a doua a competiției. Focșănenii au câștigat cu 79-72 (25-23, 18-20, 23-9, 13-20), meciul disputat în compania CSM Târgu Mureș, formația venită în grupă din Conferința A. A fost un joc echilibrat, cu multe momente spectaculoase și în care gazdele au avut evoluție la cel mai bun nivel al lor în actualul campionat. După egal 43 la pauză, CSM 2007 a luat în sfertul 3 un avans de 14 puncte care i-a fost suficient pentru a trece de un adversar valoros. A fost victoria întregii formații pregătite de Petruț Mihai și Florin Munteanu, cu un plus pentru excelenții McNeilly și Reljic și – pentru minutele de final – Petrișor, care a arătat că este un adevărat căpitan: într-un moment critic și-a asumat două aruncări de 3 puncte – reușite cu care a ridicat tribunele în picioare și a fost mintea limpede care a organizat jocul și și-a dus echipa la câștig. În etapa următoare, miercuri, 8 februarie, CSM Focșani 2007 va întâlni în deplasare, de la ora 18:00, pe CSM Baschet Petrolul Ploiești.