Ediția: Joi 23 Mai 2024. Nr. 6631

Baschet, Liga Națională. CS Municipal Galați – CSM Focșani 2007 86-67 (23-18, 17-17, 25-18, 21-14)

CS Municipal Galați: Sebastian Iulian Boghean (0 puncte+0 recuperări+1 pasă decisivă), Juhwan Koffi Harris Dyson (12+5+2), Nedeljko Prijovic (2+3+1), Andrei Petică (0+0+1), Luka Mitrovic (9+5+10), Andrei Calenic (14+7+1), Theodor Andrei Gherman, Robert David Stan, Mladen Armus (14+6+0), Temple Dupree Gibbs Jr (16+0+0), Marius Mihai Ciotlăuș (13+6+2), Miloș Nikolic (6+0+1).

Antrenor, Florin Nini

CSM Focșani 2007: Kevin Anthony Johnson (14+2+2), Cătălin Petrișor (7+4+7), Jordan Teddy Swopshire (14+8+1), Mihai Cucu, Ionuț Berceanu (15+4+1), Pavle Reljic (11+5+0), Konstiantyn Anikiienko (4+5+0), Victor Legosin, Luca Dobrea, Adrian Vaida (2+5+0).

Antrenor, Petruț Mihai

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Temple Dupree Gibbs Jr – 16; Ionuț Berceanu – 15.

Recuperări: Andrei Calenic – 7; Jordan Teddy Swopshire – 8

Pase decisive: Luka Mitrovic – 10; Cătălin Petrișor – 8.

Meciul de duminică seara dintre CSM Galați și CSM Focșani 2007 din Liga Națională la Baschet a început cu un start impetuos al gazdelor care s-au dus repede la 8-0, însă oaspeții, intrați mai greu în joc, au avut trei minute excelente în care au întors scorul, care în minutul 5:27 arăta 11-14! Sfertul prim s-a încheiat cu 23-18. În sfertul al doilea a fost egalitate, 17-17 și în pauză s-a intrat cu cinci puncte avans pentru gălățeni, recuperabile dacă focșănenii nu s-ar fi resimțit mai mult decât adversarii după eforturile depuse pentru a ține în echilibru balanța întâlnirii. Lipsiți de cel puțin încă un jucător de nivelul primilor 5 din lot – americanul Myles Thomas încă nu a primit cartea verde de la ultimul club la care ajucat, Piratas de los Lagos din Ecuador – CSM 2007 a cedat ultimele două sferturi la aceeași diferență de scor, 7 puncte. În etapa următoare, la 19 ianuarie, CSM Focșani 2007 va juca în deplasare la ABC Laguna București.